1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Başkent Rüzgârları
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Başkent Rüzgârları

A+A-

Ankara’nın yazları sıcak, kışları soğuk, geceleri ayaz olur. Eskiden rüzgarları da sert eserdi. Şimdilerde her ne kadar kar yağmasa da kışları yine soğuk ve ayaz, yaz’ı da görünce söyleriz. Ancak ne var ki rüzgarları artık eski rüzgarlar değil, bunu gördük. Sert esmiyor eskisi gibi ama rüzgar çeşitleri hasıl olmuş Ankara da. Merak etmeyin yalan rüzgarlarını yazmayacağız, onu film olarak herkes izliyor.

Şimdilik siyaset rüzgarlarını da yazmayacağım. Zira siyaseti bütün Türkiye konuşuyor. 2019 seçimlerine girilecek son viraj da bu rüzgarlar sert eseceği için bunu o zamana bırakalım. Peki Ankaralının gündemi ne ve en çok ne konuşuluyor başkentte, işte biz bunu paylaşacağız sizlerle.

He ne kadar sık konuşulan gündem evlilikler ve akabindeki boşanmalar olsa da eskiyle kıyaslandığında dini konularda kayda değer artış olduğunu söylemek mübağla olmaz sanırım. Otuz-kırk yıl öncesinde belli başlı cemaatler, tarikatlar evlerde toplanarak dini bilgilerini icra ediyorlardı. O dönemlerde müthiş bir de mahalle baskısı vardı dindarlara karşı. Bugünün gelindiği nokta da herkes istediği gibi yaşıyor olması güzel bir gelişme.

Mesela Hacı Bayram külliyesi eskiden de ziyaretçisi olan bir mekandı ancak ne var ki bugün tam külliye olma özelliğinde kültürel faaliyetlerin icra edildiği alan olmuş. Özellikle bent deresi mahallindeki umum hanenin kaldırılması, Hacı Bayram caminin etrafının eski Ankara evlerini yansıtan restorasyon çalışmalarıyla ayrı bir güzellik katmış Ankara’ya. Görüntüsü nostaljik olan bu evler mesken olarak değil daha çok kültürel faaliyetlerin yürütüldüğü dernek, vakıf amaçlı kullanılan yerler olmuş, güzel de olmuş. Haftanın her günü bir etkinlik var sanırım. Yeri gelmişken bu restorasyon çalışmalarının başındaki isim olan Serdar Aygen’e ve ekibine, onlara bu fırsatı verenlere hassaten teşekkür ediyorum.

Dini alanda bu gelişmeler yaşanırken eğlence mekanlarının yok olduğunu sanmayın. Onlar da tüm hızıyla eğlencelerine devam ediyorlar. Bireysel özgürlükler adına gerçekten güzel işler bunlar. Bu güzellikleri sıralarken demek değil ki hiç sorunları yok Ankara’nın, elbette ki var. Sorun rüzgarlarını da başka bir yazıya bırakarak bugünlük bu kadar diyelim.

 

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…    

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum