1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Sportif siyaset, katledilen futbol!
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Sportif siyaset, katledilen futbol!

A+A-

Çocukluk yıllarımız da okulun bahçesinde plastik topla futbol oynardık. Çoğu zaman müstahkemler bizi kovardı biz de cadde de oynardık topumuzu. O zamanlar çok araba olmadığından cadde ve sokaklarda müsaitti. Lise yıllarımda da oynadım ama benim meraka mı daha çok uzak doğu sporları sardı. Bir mühlette o zaman ki adı kung-fu olan sporu yaptım. Aslında sporun her çeşidine ilgim var ve elimden geldiğince hepsini de yapmaya çalıştım. Ama ne var ki futbolun yeri bir ayrı. Galatasaray’ı Avrupa’daki başarısından dolayı desteklediğimizden herkes de bizi Galatasaraylı bilir. Lakin yabancılarla yapılan maçlarda hangi Türk takımı olursa olsun ben o takımımızı canhıraş bir şekilde desteklerim.

Dünkü Çanakkale yazımızı okumuşsunuzdur. Asıl mesele işte bu. Bize batıdan teknoloji harici insanlık adına hiçbir şey gelmedi. Onda da bizi iyi bir Pazar olarak gördükleri için tamamen para kazanmaya yönelik ekonomik ilişkiler nedeniyle. Haddi zatında bizim iyiliğimizi düşünüp hayrına yaptıkları bir şey değil. Ne var ki teknolojiyi bile satarken kontrolü ellerinde tutarak adeta bizi esir almak istiyorlar. İslam alemi olarak bunda bizim suçumuz yok mu, ille ki var. Ancak bir medeniyetin yaşaması için başka medeniyetleri yıkılması bizim kültürümüzde yok batı da çok. Sadece teknolojiyle mi bizim çökertiyorlar, tabi ki hayır. Sportif faaliyetlerle, siyasetle, sanatla, sinemayla, bilumum etkinliklerle bizim kültürümüzün içini boşaltıp kadim medeniyetimizi akamete uğratarak eli kolu iş yapamaz hale getiriyorlar. Bütün bunları demokrasi kılıfına büründürüp şirin gösterip insanları etkisiz, pasif toplumlar haline getiriyorlar. Bizim gibi güçlenip ayağa kalkmak isteyenlere de ya topu Taç’a atıyorlar ya da aleyhimize verilen kararlarla bizim oyun dışına atıyorlar.

Aynen önceki akşam Fener Bahçe’ye yaptıkları gibi. Hoş futbol kültürü de onlarda geldiği için kuralları da istedikleri gibi ihlal edebiliyorlar, kimse de bir şey diyemiyor. Daha geçen gün PSV Eindhoven taraftarları futbol için geldikleri kentte kadınlara insanlık dışı uygulamalarıyla medeniyet diye yutturdukları  vahşeti dünyanın gözü önünde sergilediler ve yine hiç kimsenin sesi çıkmadı. Bu vahşi medeniyetler dünyaya nizam öğretip onlara özgür bir yaşam götürüyorlar. Batsın sizin futbol anlayışınız da medeniyetiniz de. Kanaatimiz o dur ki Türkiye bütün Avrupa kupalarından çekilmeli. Asya ve Afrika ligleri kurulmalı. Asya kupası, Afrika kupaları organizasyonları yapılmalı. Futbolu bu bölgelerde geliştirip dünya kupalarında hodri meydan demeli. Dünya futbolunu buralardan da yönlendirecek yeni oluşumlar kurulmalı. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi “dünyanın beşten büyük” olduğu buralarda da yüzlerine haykırılmalı. Fenerbahçe’ye de bu hüzünlü vedasında seksen milyonun yanlarında olduğunu ve üzülmeden yollarına devam etmeleri gerektiğini bilmelerini isterim.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.