1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Büyükanneye maaş
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Büyükanneye maaş

A+A-

Güçlü devlet güçlü milletle olur, güçlü millette güçlü aile yapısıyla ancak gerçekleşebilir. Bizi diğer milletlerden ayrı kılan en önemli faktörde güçlü aile yapımız. Hükümet aleyhinde yazmadığımdan dem vuranları, iktidar düşmanlığı yapanları tabi ki sevindirmek istemem ama söz konusu millet ve onun en temel yapısı aile olunca dostane de olsa uyarı yapmak, bu yazıyı yazmak zorundayım. Zira bunun ahirette hesabı var.
Bir süredir kamuoyunda hükümetin evde torun bakan büyükannelere ücret verme haberleri dolaşıp duruyor. Mevzuatın içeriğini çok bilmiyorum. İşin gerçeği araştırma yapma gereği de duymuyorum. Çünkü bu ülkenin gereceğiyle yaşayanlardanız. Her konuyu enine boyuna araştırmaya da gerek yok sanırım. Özellikle kamuda bayan çalışan istihdamında önemli bir artış var. Tabi ki bu sevindirici bir şey. Zira eğitimli, liyakat sahibi bayan çalışanın artması kültürel bir zenginlik. Burada bir sıkıntı yok. Ancak ne var ki bayanların çoğunluğu, kaliteli bir hayat, iyi bir gelecek, eşe ekonomik yönden destek, çocukları için de daha iyi okullarda eğitimini sağlamak gibi nedenlerle iş hayatına dahil oluyor. Bunların hepsi güzel temenniler ve olması gerekenler.
Ancak ne var ki sosyal devlet ilkesi sadece toplumun bir kesimini düşünüp gerisi ne olursa olsun mantığıyla işlemez. Artı Türk aile yapısı da bundan olumsuz etkilenir. Zira çalışan bayanlar zaten yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü kaliteli bir yaşam için çalışıyor, bunun için para kazanıyor. Bu imkana sahip olamayanlar harcayacak parası olmadığı için zaten kaliteli hayatın çok uzağındalar. Çalışan bayanın çocuğuna ücretsiz kreş, evde çocuğa bakan büyükanneye maaş, e kazandıklarını nerede harcayacaklar? Zaten bu harcamaları yapmak için çalışmıyorlar mı? Eşi çalışmayan babaya hiçbir şey verilmiyor da evdeki kadın da kaliteli yaşam diye kocanın başının etini yediğinde devlet ne yapıyor? Hani diyeceğim ki kaliteli yaşam için çalışıyorlar da yine de en fazla boşanmalar çalışan kesimde. Diğerleri bundan aşağı mı kalıyor sanıyorsunuz? Onda var da bizde niye yok diyen ev kadınları da kazan kaldırıyor. Lütfen mahkemelere gidip bir bakın en fazla boşanmalar ekonomik nedenlerle aile içi geçimsizlikten kaynaklandığını göreceksiniz. Bizim kültürümüz de büyükannelere, büyük babalara bakma görevi zaten evladındır. Ama geniş aileden çekirdek aileye kayan yapımız maalesef bu uygulamalarla çekirdek aileyi de yok etmeye yüz tutmuş durumda. Bizden söylemesi, artık gerisini devlet erkanımız kendisi bilir.  
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.