1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Yüzyılın Mesleği Dolandırıcılık
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Yüzyılın Mesleği Dolandırıcılık

A+A-

Ne diyor bu adam demeyin olur mu olur. Burası Türkiye. Son derece cazip ve iş garantili bir meslek. Sadece hayalleri olan saf insanları bulun yeter. Üstelik okul derdi yok, sınav derdi yok, ödev derdi yok yok oğlu yok. Biraz riskleri var ama bir iki iş sonrası alışıyorsunuz, polisle savcıyla mahkemelerle tanışıyorsunuz geçip gidiyor korkularınız.
Toplum da itibarda görüyorsunuz, adam yerine konuluyorsunuz. Mesela bizim ilçenin meşhur dolandırıcısı böyle biri. Şöyle ülkücüsünden kaytan bir bıyığı var, iyi bir partiye üye, eski milletvekili ve bakanlık yapmış biriyle de boy boy fotoğrafları var. Çok da dinine düşkün, oğluna mevlit okutuyor, kurban kesiyor, ağzından Allah kelamını düşürmüyor. Sanırsınız ki cennetle de müjdelenmiş.
Şaka gibi bir ülkeyiz vallahi. Öyle olmasaydık yabancılar da bizim ülkeyi seçmezdi bu mesleği icra etmek için. Daha iki önce bizim gazetedeki haberi okumuşsunuzdur. İran uyruklu üç tırnakçının İzmit’te yakalandığını. Adamlar da ne ülke ne il sınırı var, sınırsız GSM operatörü gibiler. İstanbul, Bursa, Yalova, İzmir, Kocaeli dolan babam dolandırmışlar. Bir de şahıslar yakalandı haberi yok mu bitiriyor beni. Adamlar kaçmıyorlar ki zaten. Dün İstanbul da yakalananların poliste 10’dan fazla kaydı varmış. Tanınmış kişiler yani anlaycağınız.
Tam da aynı haberin öncesinde sayın cumhurbaşkanının hukukta reform açıklamaları vardı. Hazır yargı reform paketi hazırlarken şu bizim dolandırıcılara da bir yasal mesleki statü  ekleyin de bari devlet vergiden mahrum kalmasın. Adamlar harıl harıl çalışıp onca iş çıkarıyorlar, haklarını yemeyin. Demi yani!
Yazıktır, ayıptır, günahtır ve de hukuk devletine yakışmıyor böylesine başıboşluk. Siz bu adamları cezalandırmadığınız da okuyup emek veren, devlete vergi ödeyen namuslu vatandaşları cezalandırmış oluyorsunuz. Tamam, elini ayağını çapraz kesinde aleme ibret olsun demiyoruz ama ellerini kollarını sallayarak dolaşıp yeni kurbanlar edinmesine de müsaade edilmemeli. Ceza evleri de ayrı bir merak konusu. Kırmızı halıyla mı karşılıyorlar bu adamları ki çıkınca kaldıkları yerden devam ediyorlar. Hz. Ömer’in dediği gibi “ Fırat kenarında kurt kaparsa koyunu, ilahi adalet Ömer’den sorar onu” ilahi adalet er ya da geç tecelli eder. De o zaman adama sormazlar mı, burası muz cumhuriyeti mi diye?
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.