1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Yeni Nesil Akıncı
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Yeni Nesil Akıncı

A+A-

Ertuğrul’la dirilmeye çalıştık. Yanılmıyorsam üç sezon sürdü. İlk sezon baya bir ilgi gördü ben de izledim. Mehmet Bozdağ başka kanallardan halen para kazanmaya devam ediyor Ertuğrul’la. TRT de artık tutmadığını görmüş olacak ki Osman kurmak için ATV’ye uçtu. Ne yalan söyleyeyim Özcçvit’i Düzyatan kadar başarılı bulmadım bu tür rol için ve takipte etmiyorum.

Ertuğrul’u ATV’ye kaptıran TRT makarayı biraz daha geriye sararak Selçuklu dan uyandırmayı hedefliyor olsa gerek. Selçukluyla uyanır mıyız bilemem ama kılıçla kafa kol keserek günümüz insanı uyanmıyor. Üstelik tarihi de tam yansıtmıyor, hatta çarpıtıldığı iddiaları var. Prf. Dr. Ahmet Şimşirgil hoca sayın Bozdağ’a ateş püskürüyor, tarihi katleden adam diyor kendisi için. Ben de aynı şeyleri düşünüyorum. Özellikle Selçuklular hakkında ciddi araştırmalara başladım. O dönem Batınilerle Şia’nın ortaklaşa Anadolu da kendi fikirlerini ehli sünnet diye nasıl yutturdukları gerçekten araştırılmaya değer kritik eşik.

Biz tarihi kitaplardan okuduk, kafa kol kesme sahnelerini görmeden akıncı ruhu elde etmeye çalıştık Milli Görüşün Akıncı gençlik teşkilatlarında. Niyet kafa kol kesmek değil siyasi bir duruştu. Amaç dinin anlaşılır ve yaşanılır hale gelmesi idi. Din yanlış anlatılınca sonuçları da ATV’nin akıncısına kadar yanlış pozisyonlara geliyor. 

Günümüz teknolojik şartlarına göre dizayn edilmiş Akıncı’lığa karşı değiliz elbet lakin bu kadar da kopyacılık olmaz ki! Biz Amerikan emperyalizmine milli duygularla karşı dururken ATV’nin akıncısı ABD Süpermen’inin aynısı olup çıkıvermiş karşımıza. Gazeteci kızı kurtardığı sahne bile tıpa tıp aynı. Billboardlardaki fotoğraflar da hakeza. Bizdeki akıncı ABD ajanlarıyla ve paralı askerleriyle savaşıyor üstelik.

Sinema eleştirmeni değilim, teknik detayları çok iyi bilmem. Verilen veya verilmek istenen mesajları okumaya çalışırım. Mesela, ABD’nin yerli işbirlikçiliğini yapan Cevdet Emiroğlu’nun gerçekte karşılığı kim? Akıncı tarih öğretmeni ve tamirci arkadaşı Ömer kendi imkanlarıyla her şeyi görüp duyabileceği modern stüdyoları var koskoca İstanbul emniyetinin yok? Modern teknolojiyle donatılmış stüdyodan Ömer akıncıyı çok iyi yönlendiriyor İstanbul emniyeti polis ordusuyla gittiği operasyonlardan eli boş dönüyor. Üstelik müdürlerinden de bolca mobign yiyorlar. 

Tamam milli ve manevi duygularımızı kamçılayacak modern teknolojik filmeler yapında kopyacılık olmasın, koskoca emniyet teşkilatını da aciz gösteren sahnelere fazla yer vermeyin. Ki hepimiz zevkle izleyelim, müdürümüz Kemal bey de kalpten gitmesin adamcağız. Hem de emniyet teşkilatını ve polisimizi halkın gözünde küçük düşürmeyin, onlara olan güveni sarsmayın film uğruna.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile… 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.