1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Ters Köşe Siyaset
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Ters Köşe Siyaset

A+A-

Hemen hemen bütün siyasiler ters köşe yaparlar ama Erdoğan bunu en çok ve yerinde yapan bir lider. Bu siyasetin doğasında olan bir şey. Ak parti öncesi bu ters köşeyi daha çok vatandaşlar yerdi. Erdoğan bunu çoğu kez siyasi rakiplerine ve olayların akışına göre beklenti içinde olanlara yapıyor. 

En son hatırladığımız Süleyman Soylunun istifasında yaşandı. Soylunun istifasının kamuoyunda duyulmasından sonra muhalefetin ve medyaya yansıyan tepkilerin nabzını ölçtü. Hatırlayın, sevinenler, bayram edenler az değildi hani. Soylunun aleyhinde çok şeyler söylendi, yazıldı. Beklenti istifanın kabul edileceği yönünde idi. Yerine öneriler bile yer aldı sosyal medyada. Erdoğan ters köşe yapıp Soylunun istifasını kabul etmedi, göreve devamı konusunda reyini kullandı.

İkinci istifa krizi ise Maliye ve hazine bakanı Berat Albayrak’tan geldi. Belki de siyasi hayatının en zor kararıydı bu istifa. Bu seferki bekleyiş nabız tutma değildi anlaşılan. Onun için siyasette çok uzun sayılabilecek bir süre tutuldu. Hiç şüphesiz bu damadı olduğu için de değildi. İçeride olup biteni bilme şansımız tabi ki yok ama istifanın yapılış ve duyuruluş şekli belki de bir ipucu. Bunları zamanla öğreneceğiz. 

Berat Albayrak’ı beğenirsiniz beğenmezsiniz bu ayır bir tartışma konusu. Ancak ne var ki belki de Türk siyasi hayatının en acımasız ve mesnetsiz eleştirilerine maruz kalan bir bakanıydı. Hatta yeni doğmuş çocuğuna küfür edilecek kadar seviyesiz hakaretler oldu. Kararın zor alınması veya istifanın kabul edilmesi bu yüzden gecikmiş olabilir. Nihayetinde Soylu da olduğu gibi ters köşe yapılmadı istifa kabul edildi. Gece geç saatlerde de yerine Lütfü Elvan bakan olarak atandı. Hayırlı olsun.

Asıl mesele istifalar ve kabul edilmesi, yerine başkalarının atanması değil. Siyaset yakın akraba ilişkilerinin yönetime katılmasını kabul etmiyor. Bunun dünya da bir sürü örnekleri olduğu gibi geçmişte bizde de örnekleri var. Rahmetli Özal’ın başını çocuklarının babalarının işine karışması olduğu çok yazılıp çizildi. Nitekim Ak parti bürokrasisinde de akrabalık ilişkileri çok hoş karşılanan bir durum değil. Balıkesir üniversitesi rektörü de karısını işe almıştı işinden oldu.

Aslında bu Ak partinin kendi yapısına ters olduğu için çok tepki gören bir durum. Yoksa geçmişte özellikle bürokraside akrabaların görevlendirilmesi normal bir durumdu. Hatta Ak partinin ilk yıllarında fetöcüler bunu çok kullandılar kurumlarda güçlü olabilmek için. Bunun kötü sonuçlarını acı tecrübeyle hepimiz yaşadık. Demek ki, hiç güveneceğin insan kalmasa da tek güvendiğin kişi de olsa devlet yönetiminde daha hassas olunması gerekiyormuş. Bu da bize ayrı bir tecrübe olsun.

 

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.