1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Süreç yönetimi
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Süreç yönetimi

A+A-

Doğumundan ölümüne kadar süreçler insanoğlunun hayatında çok önemli yer kaplamasına karşın belki o kadar da  önemsemediğimiz bir konu süreç yönetimi. Süreçler değişkenlik arz ettiği gibi değişkenliğe etki eden faktörler de vardır. Bu faktörleri göz ardı ederek süreçleri yönetmezsiniz. Sürece etki eden faktörler insan kaynaklı olabileceği gibi insanın dışında da faktörler vardır. İnsanları en çok yanıltan da kendisi dışındaki faktörlerdir ama insan çoğu zaman bunun farkında değildir. Daha çok da bir birlerini etkileyen faktörlerde anlaşmazlığa düştükleri bir gerçek. Ya da dış etkenleri hesaba katmadıkların da suçu bir birlerinde ararlar.
Hayat her zaman herkese aynı imkânları sunmuyor, burası da bir gerçek. Ancak ne var ki her birey kendi imkânlarından ziyade bütün imkânların kendisinde olmasını arzu ediyor. Olmayınca da kıyamet onun için kopuyor adeta. İnsan hayatındaki kırılma noktası da aslında burada başlıyor. Her şey planladığı gibi gitsin, her istediği yerine gelsin istiyor. Bu noktada inanç zafiyetleri baş gösterdiği gibi hedefine ulaşmak için önüne çıkan her şeyi ya yakıp-yıkıp yok ediyor ya da meşru zeminin dışına çıkıyor. İmkansızlık sürecinde en çok zafiyeti kadınlar ve gençler gösteriyor. Süreci kontrol atlına alıp elindekiyle mutlu olmaya çalışsa belki sonu hüsran olmayacak. Ama eğer kişi Kur’an’dan kopuk süreç yönetiyorsa dış süreçlerin faktörlerinden olumsuz etkilenecek demektir. Bu yokluk sürecindeki yaşanan olaylar.
Bir de varlık sürecinde olanlar var. Onlar da ellerindeki varlık sürecini iyi yönetmezse, başka bir ifadeyle Kur’an’dan kopuk bir ihtiraz sürecine girerse belki elindekileriyle geçici olarak mutlu görünse de sonuç diğer süreçlerin de etkisiyle hüsran olmaktan kaçınılmaz. Zira toplum hayatı bilgisayarın ana kartı gibidir. İşlemcileri de insanlar. Eğer doğru programı doğru zamanda kullanmazsanız veya süreçleri iyi yönetmez, diğer insanların varlığını göz ardı ederseniz ister istemez bu insanların sıkıntıları virüs olarak bulaşır ve elde ettiklerinizin garantisi olmaz. Hayatı bize verenin yazılımını muhafaza edemez, korsan yazılımlarla devredeki süreçlere zarar verdiğiniz de toplumsal çöküntü kaçınılmaz olur. İşte Rabbimiz hayat içindeki süreçleri yönetebilmemiz ve kontrol altına alabilmemiz için bizlere ekstradan kitap ve Peygamber göndererek mutlu hayatın sırlarını anlatmıştır. Artık bunda sonra kul neyi isterse onu bulur.
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.