1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Sezar’ın Hakkı
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Sezar’ın Hakkı

A+A-

Öğretmenler günü ilgili dünkü yazımıza çok ciddi yorumlar aldık.

Sosyal medya üzerinden bir bayan okuyucu hakaretvari bir yorum yaparak her şeyi eleştiren beyne sahip olduğumuzu iddia etmiş.

Diğer yorumcu da çok çok sevip, saydığım değer verdiğim, altı yıl Gebze de görev yaptıktan sonra Diyarbakır Bismil’e tayini çıkan Nedim Okan hocam.

Bayan okuyucu yazıdan ne anlamış bilinmez ama Nedim hocamın “ işini hakkıyla yapan herkese selam olsun” sözü aslında konuya son noktayı koymuş.

Bir gazeteci olarak gördüğümüz yanlışı eleştirme hakkını kendimizde gördüğümüz kadar okuyucunun bizi eleştirme hakkı da var elbet. Usulünce ve üslubuyla yapıldığı sürece.

Bizim yazımızda bütün öğretmenler hedef değil hiç şüphesiz. Dikkatle okunursa ilkokul öğretmenlerinin bir kısmından bahsediliyor ve bunların büyük kısmı da torpille ülkenin batısında görev yapıp başka bölgeleri tanımayanlar.

Burada benim ilkokul dönemimin 80 öncesi olduğu bilinirse o dönemin öğretmenlerinin tavırları da daha net anlaşılır. Bunu da anekdot olarak belirtmiş olalım.

Zaman zaman haberlere de çıkan ve ülkenin doğusunda zor şartlarda görev yapan öğretmenlerimizi takdirle karşılıyorum ve tebrik ediyorum.

Hatta doğuda görevliyken terör örgütünce şehit edilen Aybüke öğretmeni de rahmet ve şükranla yad ediyorum.

Benim konuyu valiyle ilişkilendirme valinin haklı olduğu anlamına gelmiyor hiç şüphesiz.

Kaldı ki Ak partiye yakın bir çok isim tweeter üzerinden valiye çok ciddi eleştiriler getirdiler.

Ancak ne var ki bizim eleştirimize konu olan o valiyi de bu ülkede görev yapan öğretmenler yetiştirdi.

Hani görevlendirmeler de liyakatin esas alınması gerektiğini sürekli söylüyoruz ya, işte ben bu nokta da liyakatin yanında, hatta öncesinde ahlakın olması gerektiğini savunuyorum.

Yoka gücü eline geçiren Sezar’ın hakkı Sezar’a Tanırının hakkı tanrıya diyerek ahlakı çiğneyip liyakati de ayaklar altına alır. Kimsenin de bunda gocunmaya hakkı olmaz.

Zira taptıklarımız kendi ellerimizle yaptıklarımızdır.

Bir anekdotta buraya düşelim, yıllar sonra lise de hem öğretmenim hem de okul müdürümüz olan Mukim Bilgili hocamla Gebze’de karşılaştık, sohbet edip okul günlerimizi andık. Halen Gebze’deyse ki uzun süredir görüşemiyoruz, saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

 

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.