1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Sabit kapalı pazarlar
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Sabit kapalı pazarlar

A+A-

 

Çarşamba günü Tatlıkuyu mevkiine doğru giderken köprü üzerinde ve belirli noktalar da sabit kapalı pazarlarla ilgili muhtarların belediye başkanına atfen pankartlarını gördüm. Köprünün sonundaki kavşakta da kapalı sabit pazar levhası vardı. Yapımı biraz uzun sürdü, hatta devam eden bölümleri olmasına rağmen gerçekten artan ihtiyaca cevap vermesi beklenen bir yerdi. Bölgedeki vatandaşlarda dört gözle inşaatın bitmesini bekliyorlardı. Bu sevindirici ilanları görünce bize de iş düştü. Doğrusunu söylemek gerekirse bizde merakla bekleyenlerdeniz. Zira pazar yerleri Gebze’de artık kangren olmaya başlamıştı ve acil çözümler üretilmeliydi. Nerden çıkarıyoruz bunları, yine vatandaşların serzenişinden. Biz de yine öyle yapıp vatandaşın yeni biten kapalı sabit Pazar yeriyle ilgili görüşlerini alalım dedik.

Efendim pazar yeri daha yeni olduğundan daha kimse alışamadı, pazarcılarda dahil buna. Alışmak bir yana serzenişlerin bitmediğini de gördük. Kadri kıymet bilmiyorlar diye vatandaşı suçlamayın hemen haklılık payları da var hiç şüphesiz. Zamanlama hatası mı dersiniz, proje eksikliğimi dersiniz, yer seçimi hatası mı dersiniz ne derseniz deyin ama şurası bir gerçek ki hayallerin sınırı olmadığı gibi memnuniyetin de sınırı yok. Teknoloji sayesinde dünya artık küçücük köy oldu, herkes her şeyi anında öğreniyor. Hani dünyada örnekleri olmasa dört dörtlük bir Pazar yeri olmuş der kabullenirsiniz. Ama dedik ya sınırları zorlayan hayal gücümüz var. Vatandaşın varda bu işi planlayanlar aynı şeyleri görüp düşünmezler mi?

Zamanlama hatası, vatandaş der ki; Anibal kavşağını trafiğe kapattınız, Pazar yeri uzak olduğu için çoklarının arabasıyla geliyor olması yoğunluğu Ahmet Pembegüllü bulvarına kayması çözümlene yemeyen trafiği daha sorunlu hale getirdi. Haksız mı vatandaş, Anibal kavşağı projesi daha erken başlanabilirdi. Hadi kara yollarıyla mutabakatta sorunlar yaşandı, eh bari bir otopark falan düşünülemez miydi? Gebze Center’le birlikte bölgenin önemi arttı, dolayısıyla oradaki büyük işletmeler kambur gibi sırıtmaya başladı. Önceden fizibilite çalışmalarıyla buralara ulaşım, park ve dahi estetik bir şehirleşme planlanamaz mıydı? Ve dahi hepsi bir plan dahilinde aşama aşama yapılıp mutlak memnuniyet sağlanamaz mıydı? Kötü örnek alınmaz ama daha bunun gibi Pazar yeri ihtiyacı elzem olan mahalleler var, oralarda sıkıntı daha büyük. Hani bunu bir örnek teşkil etmesi açısında daha göz alıcı şekilde yapılsaydı daha güzel olmaz mıydı? Ne yapalım vatandaş soruyor, bizler elçiyiz sadece iletiriz. Artık gerisini büyüklerimiz bilir.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.