1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Referandumun ardından
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Referandumun ardından

A+A-

Sandıklar açılmaya başladığından itibaren ilk bilgiler sosyal medya üzerinden gelmeye başladı. İlk bilgiler Evet oyların bir hayli önde olduğu yönündeydi. Akşam ilerleyen saatlerde herkesi gözü kulağı televizyon kanallarındaydı ve açılan sandık sayısı arttıkça işin renginde değişmeye başladı. İktidara yakın kanallar yüzde 51,4’ü seçim başarısı olarak lanse edip seçmenleri meydanlara zafer kutlamalarına davet ederken CHP yine o bildik tavrını sürdürüp itirazlarını yapıyorlardı. Aslında haklılık payları da vardı zira YSK başkanının açıklamaları halk arasında bile Kılıçdaroğlu’nu kurtarma operasyonu olarak değerlendiriyorlar.
Cumhurbaşkanının basın toplantısında hiç de zafer havası yoktu. Halka yaptığı konuşma ise tamamen vatandaşa moral verme, onları onere etmeye yönelik açıklamalardı. Cumhurbaşkanı seçim sonuçlarını çok iyi okumuş, tam da bir ülkenin lider cumhurbaşkanına yakışır tavır sergilemiştir. Ortada kazanılmış bir zafer olmadığının sanırım oda farkında. Bir sonucun zafer olabilmesi için beklentilerin karşılanması gerekmektedir. Beklenti % 55’lerin üzerindeydi. Çünkü % 52 zaten kendisinin Cumhurbaşkanlığı seçimlerin de tek başına aldığı oylardı. Üstelik o seçim atmosferinin tam tersi bu seçimde olmuştu. O seçimde bütün partiler kendisine karşı birleşmiş tek aday çıkarmışlardı karşısına. Oysa bu seçimler de iktidar partisinin yanında yer alan partiler vardı, elbette beklenti yüksekti. Hele ki 15 Temmuz feto darbe girişiminden sonra bu oran daha da yüksek olmalıydı ama olmadı. Bu tabloyu iyi okumak lazım.
Tablo okumak derken sakın yanlış anlaşılmasın bu kaybedilen oylar Erdoğan’ın oyları değil tam aksine 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri gibi seçmen siyasilere çok anlamlı bir mesaj vermiştir, siyasiler bu mesajı çok iyi okumalı. Hangi partiden olursa olsun bu gerçek aynıdır. Hakeza 2014 yerel seçimlerinde nasıl ki Erdoğan faktöründen dolayı istemeyerek de olsa aday gösterdikleri yerel yöneticilere oy verdilerse şimdi rövanşından Erdoğan’a zarar vermeden  bu oyları geri aldılar. Şimdi burada oturup durum değerlendirmesi yapması gereken sadece Erdoğan değil bütün siyasetçilerdir. Ya da Ak parti bütün teşkilatlarını ve yerel yöneticilerini gözden geçirmesi gerekir. Özellikle Ankara ve İstanbul iyi analiz edilmeli ama diğer yerler de es geçilmemeli. Zira artık bu seçim sonuçlarına göre Türkiye yeni bir döneme giriyor ve bu dönem hangi partiden olursa olsun hiçbir siyasetçinin yeri garanti değil. Artık seçmende siyasetçi kadar olmasa da bilinçleniyor ve hiç kimseye taviz vermek gibi bir niyetleri yok. Eski hal muhal yeni hal izmihlal.
 
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile….

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.