1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Osmanlı’nın zirve dönemi
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Osmanlı’nın zirve dönemi

A+A-

Perşembe akşamı Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi'nde televizyon programcısı Cansu Canan Özgen ve konuğu Prf. Dr. Ahmet Şimşir hocanın programı vardı. Programın konusu da bizim bugün başlığa aldığımız; Osmanlı’nın zirve dönemi. İlginç detayları sizlerle paylaşalım istedik. Sadece bize ilginç geldiği için paylaşmıyoruz salondaki diğer izleyicilerinde çok ilgisini çekmiş olacak ki bu konuda bir hayli soru geldi salondan. Bendeniz de belki aynı soruyu farklı bir bakış açısıyla sormak istedim ama soru yağmuru olunca bize sorumuzu sorma fırsatı doğmadı.
Konu programı yapan ikili tarafından çalışılıp mı gelindi bilmiyoruz ama Özgen’in Osmanlı’daki kardeş katliyle başlayan sorusu programın da bu eksende yoğunlaşmasına sebep oldu. Şimşir hoca öyle bir Osmanlı anlattı ki ben şahsım adına şok oldum. Fatih Sultan Mehmet’in kundaktaki kardeşini katlettirmesini devletin bekası için olmazsa olmaz bir gerçekmiş gibi lanse etmesi ve içini de Fatih’in bunu tek başına yapmadığını etrafında buna fetva verip caizdir diyen hocaların olduğunu ve kendisinin de en takdir ettiği yönünün bu olduğunu ballandıra ballandıra anlattı. Salondaki bir izleyici, "Kardeşlerini katletmek yerine yazılı bir kanun gibi bir şeyler çıkartılıp, ileri de tahta talip olmasının önü kesilip, öldürme işinin önüne geçilebilinir" diye gibi bir soru sordu. Şimşir hoca arkadaşa dönerek, 'kaç kardeşsiniz' diye sordu, o da 'beş' cevabını verince. Babanız bütün mirasını ortanca kardeşinize bıraktı, ne yaparsınız gibi insanı cezbeden bir soru soruyla yapılanın haklılığını ispatlamaya çalıştı.
Bu yazımız Şimşir hocaya ulaşır mı bilemeyiz ama bizde izleyen bölge insanımıza doğruları ulaştırmak adına yazalım ki bu konuda hazırlıklı olsunlar. Kundakta bebek katlini duyunca benim aklıma Firavun geldi. Mantık aynı mantık, tahtıma göz dikmesinler diye Firavun'un erkek çocuklarını doğar doğmaz öldürtmesi. Gerekçe ne olursa olsun Allah’ın (CC) verdiği hayat hakkını hiç kimsenin alma hakkı da yetkisi de yoktur. Nitekim bunu Yüce Rabbimiz Kur’an’ının açık açık anlatırken Musa (AS)da Firavuna rağmen Firavunun sarayında nasıl yetiştirdiğini anlatır bizlere.
Yaşanmış tarihi değiştiremezsiniz, öyle ya da böyle, iyi veya kötü o günler yaşanmış. Ancak ne var ki hata da ısrar etmenin de kimseye bir faydası yok. Şimşir hocaya şunu sormak isterim, dinen de bunun caiz olduğu fetvasını verenler hangi Kur’an’i referansa göre bu fetvayı vermişler? Kundaktaki kardeşler bile öldürülebildiğine göre bu fetvayı veren hocalarında can tehlikeleri varmıydı, bu korkuyla vermiş olma ihtimalleri var mıdır?
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile….

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.