1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. ÖMÜR BİTER, FETO BİTMEZ
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

ÖMÜR BİTER, FETO BİTMEZ

A+A-

Feto’yu Türkiye’nin ve dünyanın gündemine oturtan sebepleri araştırmadıkça, sebepleri bulup onları yok etmedikçe ömürler gelip gidecek, çok hayatlar bitecek ama Fetolar bitmeyecek. Adının Feto olması ya da Meto olmasının hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Eğer bünye sürekli yeni Fetolar, Apolar üretiyorsa sorun şahıslar da değil şahısları üreten sebeplerdedir. O yüzden kötülüğü kaynağından kurutmadan hiçbir kötülükle mücadele kalıcı çözümler üretemez.

Feto gibilerini flaş isim yapan da tek başına sebepler değil hiç şüphesiz. Onların yaptığı kötülüğe meyilli kişilerin sebeplerini organize etmeleridir. O zaman ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor, demokrasi suç işleme özgürlüğü müdür? Maalesef ferdi işlenen suçlarda verilen kararlar başta adaleti yaraladığı gibi haksızlığa uğrayan kişileri de suç işlemeye teşvik etmekten öteye gitmiyor. Yani insanı kötülüğe iten sebepler hiçbir masumiyeti ifade etmediği gibi mağdur olmakta kendisinin suç işlemesine sebep olmamalı. Ama gelin görün ki kazın ayağı hiç de öyle değil. Her kesimden zengini, fakiri, varsılı, yoksulu, okumuşu, cahili hemen herkes bu suçların içine öyle ya da böyle bulaşıyor. Çünkü toplumda hiç kimse bilgiyle değil karşısındakinin tavrına göre kendi yapacaklarını belirliyor.  Adalet dağıtıcıları da yanlış kararlarla işlerini kolaylaştırıyor. Örnek mi? Adam okumamış cahil ama nefsi onu küçük kızlarına ilişmeye itiyor. Adamın masumiyet numaraları kendini gelebilecek tehlikelere karşı korumaya yönelik. Ve toplumda karşılığını da bulduğu zamanlar oluyor. Peki, kendini koruma rüştü olmayan çocuğu kim koruyacak? Tabi ki kanunlar. Ama iyi hal indirim, masumiyet gibi faktörler ucuz kurtuluş yolları olunca suç işleme oranı da haliyle artıyor.
Bir başka örnek, güvenlik kameralarına rağmen adamlar çarşıdan, pazardan mal alır gibi evleri, dükkanları soyup soğana çeviriyor. Çoğu da yakalanıyor ama vınn dışardalar. Malına zarar verilen insanlar? Eh sigortaları varsa parayı kurtarırlar, yoksa? Ha bir de okumuşlarımız var Rüzgar Çetin gibi. Rüzgar gibi uçarak insan hayatını yok sayıp sonra da parasıyla Çetin ceviz çıkma rolleri. İşte filmin koptuğu yerde burası. Hani derler ya ellere var da bize yok mu. Eh okumamış cahil kesimde onlara nasıl olsa bir şey olmuyor bize de ceza vermeyin der gibi suç işliyorlar. Bu sadece dar alanda görüp, gösterdiklerimiz. Ya daha geniş alanlarda göz göre göre yapılan adaletsizliği, hukuksuzluğu ne yapacağız? İşte bu yüzden diyorum ki ömür biter Fetolar bitmez.
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile….  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.