1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Müslümanların Allah’ı(CC)
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Müslümanların Allah’ı(CC)

A+A-

Eşi benzeri olmayan tek Allah’a (CC) inanan benim gibi birinden böyle bir ifade beklemiyorsunuz değil mi? Beklemeyin de zaten. Peki niye böyle bir ifade kullandım onu izah edeyim isterseniz. 
İnanmak insan oğlunun fıtratında (yaratılış) var olan bir olgu. Bu olguyu neyle doldurduğu çok önemli bir faktör. Neredeyse üç dört asıdır bırakın Müslümanlara tüm insanlığa layıkıyla Allah (CC) anlatılmıyor. Sorsanız herkes kendince Allah (CC) tarif yapar. Bunun yanı sıra gereksiz öyle çok şeyler anlatılıyor ki din adına tam evlere şenlik. Böyle bir Allah(CC) tasavvuruyla insanları gerçek olan tek Allah’la(CC) nasıl buluşturacaksınız? Gönderdiği dini ve kurallarını nasıl algılayıp uygulayacaksınız? Uygulamakta zorlandıkları dini kurallar içerisinde insanları nasıl tutacaksınız? İşte 99 ismiyle gerçek olan Tek Allah’ı(CC) tanımak bu kadar önemli bir konu.
Şöyle düşünün, siz kitapçıda dolaşırken gözünüze bir kitap ilişti, kitabın konusu hoşunuza gitti. Amma yazarının kim olduğuna bakmadan aldınız kitabı. Konusu güzel amma içindekileri de öyle hemen okuyup anlamadınız. Ki, kitap hem yazarını teferruatlı bir şekilde tanıtıyor hem de kitapta size faydalı bir sürü bilgi veriyor. Amma siz anlamıyorsunuz.  Ne yapacaksınız o zaman? İsterseniz klasik yönetmelere müracaat edin. Ya kütüphanenizin en müstesna köşesine kaldırın, ara sıra yüzünü açıp, elinizi dokunun, belki bir faydasını görürsünüz. Veya gidip bu kitabın ne anlattığını anlamak için nasıl bir okuma metodu geliştirebilirsiniz onu öğrenin. Ya da birileri sizin için araştırıp öğrenmişse siz zahmet etmeyin gidin onlardan öğrenin, ne kadar doğru anlatırlarsa artık. 
Ben bu aralar camilerde Cuma günleri verilen vaazlara kafayı taktım. Ya imam arkadaşlar 1 saat 2 saat boyunca  Allah, Allah(CC) diyorlar ama dillendirdikleri Allah(CC) nasıl bir Allah(CC) onu anlatmıyorlar. Sen Allah’ı(CC) bilmeden camiye gidiyorsan imamın suçu ne demeyin sorsanız cemaatin çoğu Allah’ı(CC) 99 ismiyle bilmez ki. Peki ne anlatıyor hoca efendiler? İsmini bol bol zikrettikleri Allah’(CC) dışında her şeyi anlatıyorlar. Anlatılanların çoğu RUHSAT’a dayalı bilgiler. Adam gibi tanımadıkları Allah’a (CC) azimetle ibadet etmelerini beklemiyorsunuzdur her halde. 
Efendim geçenlerde hoca efendinin biri boy abdestini anlatıyor. Anlatsın bir sakıncası yok lakin öyle detaylara girdi ki hoca efendi şaşırmamak elde değil. Neymiş efendim, cünüp olunca hemen yıkanmamak lazımmış. Biraz bekleyip idrara çıkmayı beklemeliymiş. Hatta idrar tazyikli gelmezse yine olmazmış, bekleyip iyice tazyikli idrar yaptıktan sonra boy abdesti almalıymış. Ya arkadaş müstehcenliğin gırla gittiği, taciz ve tecavüzün ayyuka çıktığı bir zaman da insanların fersah fersah Allah’tan(CC) uzaklaştığı aşikârken ve öncelikli meselenin insanlara Allah’ı(CC) anlatmak varken teferruatıyla gusül abdestini anlatmanın sırası mı şimdi? Veya bir başka vaaz, mübarek gecelerin gündüzünde tutulan oruç 70 yıl oruç tutmuş gibi sevabı var. İyi zaten ortalama yaşam standartları 60-70 bilemedin 80 yıl. Onu da bir gün oruçlu geçir, beş vakti kılma ama o gece ibadet et, otomatik cennettesin. Okuyup anlayalım, uygulayalım diye kitap gönderilmiş ama biz onu cennete gitme aracı olarak kullanırız. Ya Allah aşkına ne zaman Allah’ı (CC) anlatacaksınız bu millete, ne zaman Kur’an’ı layıkıyla anlatacaksınız insanlara? Zikir demek her daim her işinde Allah’ı (CC) hatırlayıp, o işin O’nun rızasına uygun olarak yapmaktır. Lütfen sadece Allah’ı (CC) layıkıyla anlatın insanlara. Onlar da Rableriyle kendileri irtibata geçsin. 
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.