1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Mükemmel Anayasa
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Mükemmel Anayasa

A+A-

Kendi kendime aldığım bir karar gereği siyasi yazılar yazmama tarafıyım. Ancak ne var ki siyasetin insanlara bu kadar nüfus ettiği bir dönemde çok da aldığınız kararlara bağlı kalamıyorsunuz. 
Sessiz kalmak, bildiğini paylaşmamak öncelikle kendi inandığınız değerlere ihanettir, yaşadığınız topluma saygısızlıktır. Bunun için yazmak zorunda olduğum bir yazı bu.
Yeni hazırlanan anayasanın mükemmel olduğunu, her derde deva olacağını, bütün sorunların çözüleceğini hiç kimse iddia edemez, edilmez de zaten. 
Ancak ne var ki herkesin, her kesimin şikayet ettiği mevcut anayasanın sürdürülmesinin de hiç kimseye faydası yok.
Hayatta değişmeyen tek şeyin değişimin olduğunu savunanlar değişikliğe bir yerden başlamaları gerekiyor. Kaldı ki siz isteseniz de istemeseniz de bazı şeyler teknolojinin, ekonomik imkanların, sosyal yapının, hasılı kelam değişen bir çok faktörün değişimiyle çok şeyler değişiyor. 
Bu değişikliklere rağmen değişmeyen mevcut yasalarla bu değişimlere çözüm yerine ancak yeni sorunlar üretirsiniz.
Tabi ki yeni anayasa mükemmel hazırlanmış bir anayasa olamaz. Zira yasayı hazırlamakla iş bitmiyor. Her şeyden önce bunun ahlaki alt yapısının da hazırlanması lazım gelir. Bundan önceki anayasaları zorla, cebir kullanarak, şiddet kullanarak uyguladınız da toplum ne kazandı? Zahmetsiz elde ettiği değerleri hoyratça kullanan bir toplum haline geldik. Sonuçta gerek anayasayla gerekse buna bağlı çıkacak yasaları uygulayacak olan bu milletin fertleri. Çok önemseyip özümsediği demokratik değerleri hep benim dediğim doğru, hep ben haklıyım benim dediğim olacak şeklinde algılayan bir toplum karşıdakinin de haklı olabileceği, birbirlerinin doğrularına saygı duymayı, hoşgörülü olmayı, meseleleri medeni insanlar gibi konuşarak çözüme kavuştura bilecekleri alt yapının da hazırlanması lazım. Kuralların toplum menfaatine olan sağlıklı iletişim olduğu, hatta uymanın zorunluluğu kavratılmalı. Kurallara uymayanların cezasını uyanların çektiği veya çekeceği bir kuralın topluma faydasından çok zararı olur.
Evet değişim şart ve mutlaka olmalı ama insanlar bu konuda daha çok duyarlı ve bilinçli hale getirilmeli. Eski hal muhal, yeni hal izmihlal.    
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile….

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.