1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. KURBAN YAKINLAŞMAKTIR
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

KURBAN YAKINLAŞMAKTIR

A+A-

Bizim çocukluğumuz da Ramazan Bayramını “şeker bayramı”, Kurban Bayramını da “et bayramı” şeklinde algılatırlardı. O dönemde çıkan gazeteler manşetlerini de hep bu yaklaşımla atarlardı. Bu gün bile halen çokları kurban bayramını et bayramıymış gibi anlayıp kutlayanlar var. Bir de hikayesi var kurban olmanın. İbrahim (AS) oğlu İsmail (AS) kurban edeceğine dair Allah’a (CC) söz verip sonra da onu kesme girişimleri. Bu vesileyle koç gönderilmesi ve koç sayesinde İsmail (AS) kurtuluşu. Bir de bunu resmederlerdi kartpostallarda.  Kanatlı bir bayan melek, elinde koç. Kur’ani referansları olmayan bir sürü dini ritüeller.

Arapça “KURB” (yakınlık) sözcüğünden türetilmiş Kurban Yakınlaşma anlamına gelmektedir. Adem (AS) çocukları Habil ve Kabille başlayan kurban kesme ibadeti Peygamber (AS) kadar gelmiş ve bugün de biz Müslümanlar tarafından devam ettirilen mali bir ibadettir. Tarihi süreci de dahil kurban kesmek hep bir kıssayla bizlere mesaj vermiştir. “Biz insana şah damarından daha yakınız” (Kaf-16) olan yüce Rabbimiz kurban vesilesiyle kulu da kendine yakınlaşsın istiyor. Ayetten de anlaşıldığı üzere zaten O’nun bize yakınlaşma ihtiyacı yok bizim O’na yakınlaşma ihtiyacımız olduğu için Allah’la aramızdaki dünyayı kesip atmak, Rabbe kavuşmayı arzulamaktır kurban. Ne eti ne de kanı Allah’a ulaşmaz biz O’na ulaşmak için O’na yakın olmak için dünyaya ait ne varsa Rabbim işte kurbanımla onu kesip atıyorum, etini de emrin üzere fakire fukaraya dağıtıyorum sen de beni kulluğuna kabul et demektir kurban.

Aslına Hac zamanı ve Hac da kesmenin de özel bir anlamı var. Kurbanın diğer bir anlamı da Heda’dır. Hediye bu kökten gelir. Hacca gidildiğin de Haccımı kabul et manasında hediyedir kurban. Onun için Hac da kurban kesilir. Bu konuda Bakara süresi 196 ncı ayet teferruatlı bir şekilde açıklamıştır bu konuyu. Biz okuyucuyu oraya havale ederek bir de anekdot aktaralım sizlere. Bizim geleneklerimizde üç yerde kına yakılır. Vatana kurban olsun diye askere giden evlatlarımıza, yuvasına kurban olsun diye geline ve Allah’a kurban olsun diye kurbanlık hayvana kına yakılması adetlerimizdendir. Bu vesileyle aziz şehitlerimiz minnet ve şükranla yad ederken, onlarsız geçireceğimiz mübarek kurban bayramının hayırlara vesile olmasını, keseceğimiz kurbanların bir daha şehit vermemek üzere onların kanına bedel kabul etmesini Yüce Rabbül Aleminden niyaz ediyorum. Bayram gibi bayramlarımızın olması temennisiyle tüm okuyucularımızın bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. Kurban bayramının, ülkemize, tüm insanlığa ve İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

Hayırlı Bayramlar….

Selam ve dua ile, hoşça kalın esen kalın….

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.