1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Köle Babalar Dönemi
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Köle Babalar Dönemi

A+A-

Ailelerin getirildiği duruma bakar mısınız? 20/12/2020 tarihli bizim gazetenin de manşetten verdiği “baba, üniversite mezunu işsiz çocuğuna yardım nafakası ödeyecek” haberi iki gündür önümde açık bekliyor. Yargıtay’ın bu kararının içeriğini bilmiyoruz. Haberlere yansıdığı şekliyle yerel mahkeme üniversite mezunu reşit kızına nafaka ödemez diyor. Yargıtay, hayır ödeyecek diyor. Aile mahkemesi kararında ısrarcı, Yargıtay da aynı şekilde ısrarcı. Anlaşılan o ki dosya git-gel sürecinde kız iş buluyor dava düşüyor. 

Eskiden toprağa dayalı bir aile hayatı vardı, bunun içinde çok çocuk yapıp ileride yaşlandığımızda bize bakarlar düşüncesi hakimdi. Günümüzde bırakın nafakaya ele güne muhtaç olmasın, aman çocuklarım okusun biz ezildik onlar ezilmesin düşüncesi hakim. Hiçbir anne-baba çocuklarını açta-açıkta bırakmaz. İster erkek ister kız çocuğu olsun fark etmez. Ancak ne var ki bu davada anne-baba ayrı ve kızın da anne tarafında olduğu anlaşılıyor. 

Yargıtay ne diyor, madem evlendin çocuk yapmayacaksın, yaptıysan cezanı çekeceksin. Hani kadın-erkek eşitti? Adam tek başına mı yapıyor bu çocukları? Aile yapısını güçlendirici kanunlar yapmak, boşanmaların önüne geçecek kararlar almak varken sürekli erkek suçludur imajı kadına ve çocuklara iyilik mi oluyor? Bizim Türk aile yapımızda ister kız ister erkek çocuğu olsun kendi ayakları üstünde durana kadar anne ve babanın sorumluluğundadır zaten. Yeter ki aileler sapa sağlam ayakta dursun.

Üç erkek evladımdan ikisini okuttum, biri de şuan üniversitede. Bir de kızım olsun çok istedim Allah’ta verdi bana. Ömür ve sağlıkta verirse inşallah onu da okutup iyi bir insan olması için elimden gelen her şeyi yapacağım. Velev ki ömrümüz yetmedi, devletimiz ve kanunlarımız diyor ki, kız çocukları ölen babanın haklarından yararlandırılır. Hatta boşanmış kadınlar da babalarının haklarından yararlanır. Baba böyle dağ gibidir, ölüsünden bile çocukları yararlanır. 

Hal böyleyken başta İstanbul sözleşmesi ve 6284 gibi aileyi darmaduman eden kararlar almak erkeği dolayısıyla babayı ailenin ve toplumun dışına itmek ne gelmişimize ne geleceğimize fayda sağlamaz. Oldu olacak bolca erkek sığınma evleri inşa edin ki gelecekte herkese lazım olacak. Bitirmeden aklıma gelmişken şunu da paylaşayım. İş bulmak devletin görevi babanı suçu değil. Baba üzerine düşeni yapıyor zaten.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.