1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Kayıp neslin yitik göz yaşları
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Kayıp neslin yitik göz yaşları

A+A-

Bugün ki nesli anlayabilmek için bir önceki neslin profiline bakmak lazım, bir öncekini anlamak için de bir geriye bakmak lazım. Geriye bakmaktan kastımız onların yanlışlarını görmek değil nasıl bir yanlışlıklar içerisinde yetiştiklerini idrak edip aynı yanlışları yapmadan yeni nesiller ve iyi bir gelecek planı yapabilmektir.

Bendeniz 1930 ile 1960 arası doğanları kayıp nesiller olarak görüyor ve öyle değerlendiriyorum. On beşlik delikanlılarını bile savaşta kaybetmiş, geriye savaşın verdiği acılarla hafızları silinmiş, yeni nesillerine verebilecek bilgiden yoksun, sadece geçim derdiyle mücadele eden yoksul bir halk kalmış. Bilginin olmadığı yerde kültür de üretilememiş. Çok az sayıda iş imkanlarına sahip olabilmek için çoğu tarlasını tapanını satıp büyük şehirlere akın etmiş. Elinden çıkaracağı bir şeyi olmayanlarda soluğu yabancı ülkelere gitmekte bulmuş. Tabi hem o ülkelerin tesirinde kalınmış hem de o kültürleri buraya taşıyarak kendi kültürümüzden uzaklaşılmış.

Benim de içinde bulunduğum 1960 ile 1980 arası doğanlar ise kayıp neslin yitik evlatları olmuş. Bizim dönemin çocukları sağ-sol kavgasına açtı gözlerini. Biz bizden önceki neslin göz yaşlarıydık. Bilgiye ulaşmak, elde ettiğimiz kısıtlı bilgiyle kültür üretmek neredeyse imkansızdı. Elde ettiğimiz bilgilerin doğruluğu ise belki bugün bile tartışma konusu. Çok az sayıda insan bu kısır döngüden sıyrılarak bir yerlere gelebildi. Çok şükür bugün en azından bilgiye ulaşma konusunda büyük kazanımlar var. Fakat bilgiye dayalı kendi kültürel alt yapımızı oluşturamadığımız için bugünün neslinde bilgi zehirlenmesi var. Bilgi var imkan var ve fakat insanımız yine mutlu değil. Bizlerinde eksiği, gediği olduğu muhakkak. Ne var ki bizler kayıp neslin yitik göz yaşlarıydık. Kıt imkanlarla bilgiyi bu günlere taşımak için çok çaba sarf ettik. Bilgiyi kültüre taşımak bugün ki nesillerin görevi olmalı. Varsa bizim hatalarımızdan ders çıkarıp aynı hataları yapmadan gelecek nesillere kültürel alt yapıyı sağlamanız lazım. Bu günler kavga ve kısır çekişmelerin günü olmamalı. Cennet vatanımız bir Irak, bir Suriye olmamalı. Onlarında geleceği bizim geçmişimiz gibi. Buralardan iyi dersler çıkarılmalı. Bugün ki fırsatları iyi değerlendirin, kaçırırsanız bir nesil daha heba olur ki bunun telafisi birkaç nesil sonra bile zor olur.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile….

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum