1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Kaygısız Kaygılar
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Kaygısız Kaygılar

A+A-

Siyasilerin oy kaygısı, tüccarların kar kaygısı, yöneticilerin pay kaygısı, zenginlerin keyf kaygısı, fakirlerin yok kaygısı, müsriflerin çok kaygısı, öğrencilerin not kaygısı, memurların terfi kaygısı, işçinin prim kaygısı, paranın enflasyon kaygısı velhasıl her şeyiyle bol kaygılı bir toplumuz. Emeklisi, çiftçisi, esnafı sayabileceğimiz daha çok kaygılarımız var.

Peki olmayan ne? Onu da sayalım isterseniz.

Ahlaki kaygımız yok, vicdani kaygımız yok, dürüst olma kaygımız yok, kanaat kaygımız yok her şeyden önemlisi insan olma, insan kalabilme kaygımız hiç yok.  Bu halimizle bozuk sistemin değirmenine su taşıyıp ucu bize dokununca da vay tu kaka Erdoğan, öyle mi? Kimse kusura bakmasın, nasıl yaşarsanız öyle yönetilirsiniz. Doğru ya da yanlış, beğenirsiniz veya  beğenmezsiniz Erdoğan gerçekten bir şeyler yapmaya çalışıyor. Onun yaptığı veya yapmaya çalıştığı her şeyin toplumda bir karşılığı var. Önemli olan bizim toplumdaki karşılığımız.

Dün akşam bir arkadaş bana yaklaşık 15-20 fotoğraf göndermiş. Doğu Türkistan’daki Çin zulmünün fotoğrafları. Bakmaya ne vicdanım ne yüreğim dayanabildi. Bir an bende herkese yayayım dedim. Yaysam ne olacak ki, kara Afrika’nın midesine yapışmış kursağını yıllarca izledik ve unuttuk gitti. Bu fotoğrafları da birkaç kişiye yayıp vicdanımızı rahatlatırız o kadar. Eski alışkanlıklarımızı unutup keyfimizi bozacak değiliz ya. Kaygısızlıklarımıza yenisini ekleriz olur biter.

Yeni Akit gazetesinden duayen gazeteci Abdurrahman Dilipak, yeni anayasa da Kur’an referans olarak alınacak mı diye sorar. Bir defa şunun altını kalın harflerle çizelim. Kur’an devlet kurmak, devlet yönetmek için indirilmedi. Allah Resulü Mekke’nin zulmünden bunalan ilk Müslümanları Habeşistan’a oranın devletini yıkıp Kur’an devleti kurun diye de göndermedi. İnandıklarını insanca yaşayabileceklerini düşünerek Necaşi’nin adaletine emanet etti onları. 

Kur’an insanın inşası, toplumların inşası için gönderildi. İki milyarlık İslam aleminde insan gibi insan yetiştirdik de Kur’an’ın uygulamasına mı kaldık? Ya da Kur’an’ın hangi hükmünü adam gibi yaşıyoruz ki böyle bir şeyi istemeye yüz gösteriyoruz? İnandığımız yaşasaydık Rabbimiz bize daha fazlasını lütfederdi zaten. Eğer inandığımız gibi yaşasaydık zalim Çin bu zulmü Müslüman Türk kardeşlerimize yapmazdı, yapamazdı. Hayal kurmayı bırakıp gerçekçi olun biraz. 

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.