1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. İslamofobi’nin Kaynağı
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

İslamofobi’nin Kaynağı

A+A-

Cuma namazlarında hutbenin sonlarına doğru Al-i İmran süresi ayet-19’u okuyup mealini açıklıyordu hocalar. Son zamanlarda mealini okumaz oldular. Ayette “ Allah katında tek dinin İslam” olduğunu söylüyor Rabbimiz. Yani ilk peygamberden son peygambere kadar gelen bütün dinler İslam’dır. Kur’an hepsinin toplamıdır.

Ne gariptir ki gelen bütün dinlere yapılan itirazlar direkt Allah’a değil onun elçilerinedir. Çünkü bilmediklerine düşman olmanın zorluğunu biliyorlardı. Bilinen üzerinden düşmanlık etmek işlerine geliyordu. Pavlus bu yüzden üçleme yoluna gidiyor, Hz. İsa’ya hem peygamber hem Allah’ın oğlu hem de Allah diyordu. Onun için de Hz. İsa’ya gelen İslam tahrif edilip Hristiyanlık inşa ediliyordu. Havariler engizisyon mahkemelerinde az bedel ödemediler inandıkları gibi yaşamaktan.

Hristiyanların Pavlusu bunları yapar da bizdekiler boş durur mu? Batının engizisyon ruhlu bu şiddetlerine tepki gösterenler hak bildikleri dört mezhep imamlarının başına gelenlerin bunlardan farksız olduğunu biliyorlar mı? Kur’an da olmayan bir şeyi peygamberin ağzından söylemeyi kabul etmedikleri için kiminin zindanlarda çürütülerek, kiminin zehirlenerek şehit edildiğini kaç kişi biliyor? Bu büyük imamların yapmadıklarını talebelerine makam mevki vererek yaptırdıklarını biliyor musunuz?

Ya bunların günümüze yansımalarını? Deaş gibi, Taliban gibi, adı şanı duyulmamış İslam adına kurulan örgütler hangi kaynaktan besleniyor sanıyorsunuz? Bazı uygulamaların Kur’an’a aykırı olduğunu söylediği için zina suçlamasıyla taşlanarak öldürülen Afganistanlı Ferhunde’nin ölüm fermanını veren tarikatlar kimin eseri? Hepsinin de peygamber efendimize atılan iftiralardan beslendiklerini görmemek için kör olmak gerekir. Çok ilginçtir ki, hadis alimlerinin çoğu bunların kaynaklarını kitaplarına almalarına rağmen yine de hışımlarından kurtulamamış akıbetleri diğer alimlerinkinden farklı olamamış. 

Şiddetin her türlüsüne karşı duralım ama şiddeti önlemenin yolunun da kaynağında kurutmaktan geçtiğini unutmayalım. Kaldı ki araştırıp öğrenerek iman etmiş biri olarak ben bile dolandırıcının sabah akşam cennetten bahsetmesinden, her hafta hayırlı cumalar paylaşımından her yaptığı işi Allah adına yapıyormuş gibi davranmasından rahatsızım. Siz elin ırkçı faşist Pavlus yetmelerine tepki göstererek mi şiddeti önleyeceksiniz? 

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile….

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.