1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. İnsanı Tanıtıyorum
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

İnsanı Tanıtıyorum

A+A-

Dünkü yazının ardından uykusuz gecenin sabahında uyuşuk bir halde Müge Anlı izliyorum. Öyle ya! o yazıda insan tarifini yapmıştık da örnek vermemiştik. Gözlerim fal taşı gibi açıldı, tam da aradığımı bulmuştum. Üzerimdeki uyuşukluk gitmiş yerini hüzün ve göz yaşına bırakmıştı. Zeynettin Ağırman kardeşlerine kavuşmanın göz yaşlarını akıtırken bende insan yakalamanın sevinç göz yaşlarını akıtıyordum. 

Pek fazla takipçisi olmadığımdan önceki bölümlerde neler yaşandı bilmiyorum. Anladığım kadarıyla Zeynettin Diyarbakır’lı Türkçe bilmeyen konuşma özürlü bir baba ve zihinsel engelli bir annenin en büyük çocuğu. 3-4 yaşlarındaki kız kardeşleri Antalya çocuk esirgeme kurumuna verildikten sonra bir daha haber alamıyor. 22 yıl sonra Müge Anlı da öğreniyor kız kardeşlerinin Tokatta bir aileye evlatlık verildiğini. Aslan bey de harbiden babalık yapmış kızlara. İkisini de evlendirmiş torun sahibi olmuş. İki helal süt emmiş aile stüdyoda mutlu sonla buluştu. 

Gel gelelim Zeynettin kardeşime. Her ne kadar dini bilgilerinde yanlışlıklar olsa da doğru Allah’a inanıyordu. Fıtratı bozulmadan ter temiz kalmış insan profiline en güzel örnekti Zeynettin. Küçük kardeşleriyle küçük yaşında sokaklarda kalıyor, çok zorluklar, meşakkatler çekiyor, yardıma muhtaçken iki kardeşi elinden alınıyor ama o yılmadan, bıkmadan, usanmadan, yanlışa sapmadan, hırsızlık, dolandırıcılık gibi eylemlere karışmadan inandığı Allah’a sığınarak yoluna devam ediyor. Ne halinden şikayet ediyor, ne ana-babasına kızıyor ne de sorumlu olmasına karşın devleti suçluyor. Allah böyle istedi böyle oldu, O bunu nasip etti bize O’nun istediği olduğu çok şükür yine O’nun isteğiyle kardeşlerime kavuştum diyor.

Zeynettin’in yüzünde insanlığın tüm masumiyetini görünce devlet işinde çalışıp hiçbir şeyi beğenmeyen embesiller geldi gözümün önüne, çam yarması gibi vücuda sahip olmasına, çalışabilecek güce sahip olmasına karşın insanların alın terini çalıp çocuğuna bozkurt işareti yaptıran, insan müsveddesi dolandırıcı geldi aklıma, elliye yakın suç kaydı olmasına karşın bunlara sessiz kalan sözde güvenlik güçleri geldi aklıma, adliyelerde işlem yapmayan hakimler-savcılar geldi aklıma. Üç kuruşluk dünya için üç yüz takla atan siyasiler geldi aklıma. Daha kimler kimler geldi de..  

Sen ne güzel bir insansın Zeynettin? Boyun-posun yok, yakışıklı ve zengin değilsin ama öyle güzel yüreğin, öylesine kocaman sevgin var ki bütün insanlığa insanlık dersi verdin adeta ekranlardan. Rabbimizin ayetinde bahsettiği gibi hiçbir kınayıcının kınamasına aldırmadan inandığın yolda dosdoğru yürüyen insanlığın kalan son numunelerindensin be yiğidim. Rabbim senin gibi temiz kalpli güzel insanların, şehit ve şühedaların yüzü suyu hürmetine kahırlı dünyanın çilesini bizlere hoş gösteriyor. Yaşlı ve engelli anne-babanla, kanser hastası eşinle devam eden çile dünyandan hiç şikayet etmeyip öteki dünyadan beklediğin iyiliğin karşılığını inşallah Rabbimiz sana ahirette tattıracaktır. Ben senin adına da zalimler için yaşasın cehennem diyorum.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile….  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum