1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. İlkçev’in izcileri
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

İlkçev’in izcileri

A+A-

İlkçev ismini Gebze’ye geldiğimden bu yana çok sık duydum ancak bir türlü tanışmak nasip olmadı. Geçtiğimiz pazartesi günü bir arkadaşımın mesaj davetiyle Gebze Kültür Merkezi’ndeki ‘Sanayi Bölgesi Gebze’de Çocuklar İzcilikle Tanışıyor’ isimli projenin kapanış programına katıldım. İlkçev ve izcilikle ilgili bir hayli bilgi edindim. İlkçev olarak çok güzel faaliyetlerde bulundukları bir gerçek. Özellikle gençlere yönelik izcilik programları gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutarak onların geleceğine faydalı karakter kazandırmaları yarınlarımız için umut verici. Faaliyetleri arasında halı saha maçları, Salı seminerleri, matematik dersleri, satranç, masa tenisi, ney kursu, gençlik çalışmaları, izcilik çalışmaları ve Arapça kursları yer alıyor. İlkçev’i toplumun faydasına yaptıkları bu çalışmalardan dolayı tebrik ediyor, en kısa zamanda kendilerini ziyaret edeceğimi de buradan duyuruyorum.

Bendeniz Ankara’nın gece kondu tabir edilen Saime kadın semtinde büyüdüm. O dönemlerde bizim gece kondu semtlerindeki okullarda izcilikle ilgili faaliyetler yoktu ama Hipodromdaki resmi törenlerde izcileri görürdük. Sanırım Çankaya gibi lüks semtlerdeki o zamanın tabiriyle burjuva çocukları yapıyordu bu faaliyetleri. Bugün Türkiye genlinde yapılıyor olması sevindirici. İlk ve orta öğretim kurumlarında sosyal ve eğitsel faaliyetler altında da izci kollarının var olduğunu biliyorum ama onlar ilkçevin gibi aktif mi bilmiyorum. Programda Eşrefbey ilköğretim okulu hocalarını gördüm izcilerin başında. Benim iki büyük oğlum da Eşrefbey ilköğretim okulu mezunları ama onları okuduğu dönemde de bu tür faaliyetlerden haberimiz olmadı. Sanırım kendilerini sergileyecek ortam bulamadılar. Bu anlamda da belediyelerin kültür salonlarını yapmalarını gerçekten çok önemsiyor ve takdir ediyorum.

İlkçev’in diğer faaliyetlerine gelince, 1979-82 arasında Rahmetli Prof.Dr. Esad Coşan hocamızın yine Ankara Demetevler öz Elif sitesi camisindeki her Perşembe Hadis derslerine katılırdım. Rabbim gani gani Rahmet etsin kendisinden ziyadesiyle istifade ettik. Malumunuz 28 Şubat mağdurlarından bir tanesi de Esad Coşan hocamızdı. Baskılara dayanamayıp yurt dışına gitmişti. Orada geçirdiği trafik kazasında damadıyla birlikte Rahmeti Rahmana kavuştu. Eyüp Sultan kabristanında ziyaret edip dua etmek de nasip oldu bizlere. Hakyol vakfı adında bir de vakfı vardı. Şimdi faaliyetleri var mı bilmiyorum ama İlkçev de hocamızın derslerini görünce çok sevindim, mutmain oldum. İnşallah bu tür faaliyetler kaybolan değerlerimizi ve dinamiklerimizi tekrar topluma, geleceğimize kazandırılır. İlkçev’in bu anlamdaki çalışmalarını takdirle karşılıyor ve ilgiyle takip edeceğim. Biz de üzerimize düşen bir şey olursa elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu da buradan kendilerine iletmiş olalım. Bu günlükte bu kadar deyip noktayı koyalım.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.