1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Hayırla Gel 2022
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Hayırla Gel 2022

A+A-

 

Covid-19’dan bu tarafa koskoca iki yılımız kayıplarla geçti. Bugün bitecek olan 2021’in son çeyreği ise kelimenin tam anlamıyla berbat bir yıl olarak hafızalardaki yerini aldı. Şimdi büyük umutlarla 2022’yi bekliyoruz. Ne getirir ne götürür onu da yaşayarak öğreneceğiz.

Doğruluğunu teyit etmemekle beraber senenin son gününde işitme engelliler adına mutlu bir haber yakaladım sabah sabah kanalın birinde. Gerçek olması ve gerçekleşmesi en büyük temennimiz olur. Bunu da yine yaşayarak göreceğiz. 

Haberin içeriği biyonik kulak olarak bilinen koklear implantın SGK tarafından ödenmesi ile ilgili Danıştay kararı. Bu ağır işitme kaybı olanlar için büyük gelişme. Onlar adına sevindim. Lakin sosyal devlet anlayışıyla yönetilen ülkemizde maalesef en çok mağdur edilen engelliler işitme engeliler olduğunun farkındalığı toplum olarak halen kanıksanmış değil. 

Bendeniz de işitme engelli bir yazar olarak toplumun her kesimindeki sorunları araştırdım, okudum, yazdım dile getirip bu köşede paylaştım. Kendi işitme sorunumuza mümkün mertebe değinmedim bencillik olmasın diye. Öyle insanlar tanıdım, öyle sorunlar dinledim ki duymadığıma şükredesim geldi çoğu zaman. 

Duymayan kulağıma rağmen birinden bir şey istemeye utandım da sapa sağlam insanların olmadık şeyler istediğine de şaşırdım kaldım. Rahatı bozulmasın diye devletten olur olmaz isteklerde bulunanlara hala hayret ediyorum. Bırakın engelli olarak emekli olmayı normal hak ettiğim tarihten yedi yılda fazla çalıştım ihtiyacım olduğu için. EYT isteyenlerin normal ihtiyaçları için bile erken emekli olup başka işte çalışmak istemesini hala anlayabilmiş değilim. 

Ben ve iki çocuğum işitme engelli, üçümüz de ikişer cihaz kullanıyoruz. Devlet bizim tek kulağımıza cihaz veriyor. İkincisini parayla almak zorundayız. Kaldı ki, tek bir cihaz bile 2-3 bin liradan başlıyor. Geçenler de teyzem kendine aldı taksitle iki cihaza 10,500 tl para ödeyecek. Öğrenciler için özel geliştirilmiş cihazlar var ve fakat ateş pahası. Tanesi 10-15 bin liradan başlıyor. Bir de bunun pilleri ve diğer ekipmanları var.

Hiç kimse hayatı kolay kazanmıyor ama ben işitme engelli bir babayım, benim için hiç de kolay olmuyor kazancım. Şuan kullandığım cihazları emekli olmadan önce 2018 ocak ayında aldım. Yenisini 2023’de hak ediyorum. Emekli olduğum için tek cihaz için SGK’nın ödeyeceği miktar 1160 Tl. Belki de hiç alamayacağım. Benim için birçok şeyin bittiği anlamına geliyor. Belki yazı hayatım da bununla birlikte bitecek. 

Dedim ya kendi sorunlarımıza mümkün mertebe eğilmiyorum. Lüksüne düşkün insanların diktatör diye suçladığı cumhurbaşkanından bir umut 2022’de bizim sorunlarımıza da el atmasını bekliyoruz. Ben bu hayattan çok bir şey görmedim, bu saatten sonra da çok bir şey beklemiyorum. En azından bizden sonra gelecek işitme engelliler için bu iyiliği yapsınlar artık. 

İŞ dünyasının yükünü hafifletiyorsunuz, borçları erteliyorsunuz, çoklarının sorunlarını çözüyorsunuz, duymadığımız için sesimiz çıkmıyor diye bizi yabana atmayın. Onların parası gücü varsa bizlerin de ahı var. Bu söz de size ait sayın cumhurbaşkanım, “mazlumların ahı indirir şahı”. Tutmasın ahımız kimseyi. 2022’nin herkes için hayır olmasını, hayırlar getirmesini diliyorum.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.