1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Haram Kazanç
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Haram Kazanç

A+A-

Haram kavramı yapılması yasak şeyler demek olan dini bir kavram. Türkçe karşılığı halk arasında günah olarak kullanılsa da günah daha çok ayıp olan eylemleri ifade eder.

Modern hukuk da ise “yasak fiiller” olarak karşılığını buluyor. Her ne kadar haramla aynı çağrışımı yapsa da haram daha geniş bir anlam ifade eder.

Hangi kelimeyle ifade ederseniz edin sonuçta hayatı düzenleyen kurallar olarak karşımıza çıkar. Aralarındaki fark hukukun yaptırım gücünün olması. Haram da hukuki çerçeveye büründürüldüğünde aynı etkiyi vermesinin yanı sıra ahlaki değerleri de güçlendirir.

Gel gelelim günümüz hukuk anlayışına. Hukuka can veren kanunlar suça ve suçluya karşı belirleniyor. Tabi burada suçu da tarif etmek gerekiyor. Zira modern hukuka göre her yanlış fiil suç teşkil etmiyor. Hele bir de suç işleyen güçlüyse hemen başka kanunla telafi ediliyor. Haramın ortaya koyduğu ahlaki değerler yok sayılabiliyor.
Adalet ve kalkınma partisinin en çok mustarip olduğu ve bugün dahi çözüm üretemediği tek konu isminin başındaki adalet kavramı. 

Kalkınmada büyük yatırımlar ve hamleler yaptığı ortada. Özellikle inşaat sektöründe oldukça başarılılar. Havada, karada, denizde açtıkları yollar toplumun rahatlamasında önemli atılımlar, bunu yadsımıyoruz. Ancak ne var ki, bunların hukuki hiçbir süreçleri takip edilmiyor.

Ankara’daki en çok şikâyetler inşaat sektöründe. Hem de öyle böyle değil. Sadece müteahhit firmalar ve TOKİ’lerde değil inşaatla ilgili bütün alanlarda bu şikayetler ayyuka çıkmış durumda. İnşaat tadilat işlerinden tutun emlak sektörüne varıncaya dek çok şikâyetler dinledim, kendimde bilhassa yaşayıp şahit oldum.   

Özellikle tadilat ve emlak sektöründe adeta çeteleşmişler vatandaşı canından bezdiriyorlar ama duyan yok. Hukukun üstünlüğüne inanan bir vatandaş olarak hepsini yüreklendirmeye çalışıyor haklarını aramalarını söylüyorum. Aman boş verin, bunlarla uğraşılmaz, bunların yukarılarda adamları vardır diyorlar.

Haramın öngördüğü ahlaki değerlerden arındırılmış hukuk, güçlünün hukuku olursa o toplumda adaleti sağlayamazsınız. Ne kadar çok kanun çıkarırsanız o kadar adaleti işlemez hale getirirsiniz. Hal böyle olunca Müge Anlı da bütün hukukçulara ders niteliğinde program yapar. Vatandaş da hukukta bulamadığı adaleti Anlının programında arar.
Adalet bakanımız duyuyor mu?
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile..
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.