1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Gebzespor ve Eskiçarşı
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Gebzespor ve Eskiçarşı

A+A-

Futbol endüstrisi bütün dünya da olduğu gibi ülkemizde de çok önemli sektör haline geldi. Bu sektörde en büyük payı da hiç şüphesiz üç büyükler denilen İstanbul takımları alıyor. Bunda taraftar çokluğu önemli bir faktör. Hemen her il de, ilçe de hatta köylerde bile taraftarı olan takımlar. Belki bunda ilk kurulan takımlar olmasının etkisi de vardır. Ancak ne var ki bu kulüplerin arkasındaki esas güç büyük firmaların, sanayici ve iş adamlarının bu kulüplere sponsor olmaları bence en temel etken.

Gebze’miz İstanbul ve Kocaeli’nin arasında sıkışmış ve fakat bir o kadar da öneme sahip şirin bir ilçemiz. Gebze’nin önemi her iki ilimize de yakın olması, ulaşımın kolay olması ve daralan İstanbul’a nefes aldıracak bir konumda olması ilçemizi daha cazip hale getirdiği aşikar. Bu nedenledir ki İstanbul’daki bir çok firma yükünü hafifletmek için Gebze’mizin bakir alanlarına kurdukları işletmelerle oturdukları yerden Gebze’deki işlerini halledebilmekteler. Ülke ekonomisine katkı sunma açısından buraya kadar bir sıkıntı yok. Ancak yükünü taşıttığı bu şirin ilçemizi diğer yönlerden görmezden gelinmesi ister istemez Gebze’mizin il olma hayalini kurmasına sebep olmaktadır. Ki bizce de Gebze il olmalıdır ve bunu fazlasıyla hak ediyor.

Spora şimdi de bu açıdan biraz bakmak lazım. Hemen hemen her ilimizin, ilçemizin Türkiye liglerinde birer temsilcisi var. Her takımın da kendi bölgesinde taraftarları var. Belki bu taraftarlar içerisinde üç büyükleri de ikinci takım olarak destekleyenler vardır ki öyle de. Fakat bölgesel takımların canhıraş bir şekilde desteleyen çok az sayıda taraftarı var. Eskiçarşı da bunlardan biri. Gelin görün ki eski çarşı esnafı küçük ölçekli, günlük ihtiyaçlarını karşılayabilen ve ayakta durmaya çalışan bir taraftar grubu. Buna rağmen Gebzesporlarına sahip çıkıp bütün maçlarında yalnız bırakmayan bu grubu takdir etmek lazım. Tabi bura da en büyük alkışı bence de Gebzespor’un başkanı İlker Çakır hakediyor. Çok sıkıntılı bir dönemde arkasında sadece fedakâr bir çarşı grubundan başka kimse olmadan bu işi omuzlanıp sürdürmek her babayiğidin harcı olmasa gerek. Bunun içinde gerek çarşı grubunu gerekse başkanı gerçekten takdir etmek lazım.

Ama asıl soru şu; Gebze’nin ekmeğinden suyundan, havasından insanından yararlanan sanayiciler, yerel yöneticiler artık kimler varsa daha fazlası bu insanlar niçin Gebze spora sahip çıkmazlar? Evet bu bir sportif yarıştır, bu yarışta illa ki kazananı kaybedeni olacaktır. Gebze spor her yıl şampiyon olsun diye bir derdimiz de yok. Lakin madem ki bu bir endüstri ve madem ki spor kardeşlik, dostluktur niye bu ülkenin geneline yayılıp genç yetenekler farklı bölgelerden bulunup zirveye taşınmaz? Ve niye faklı bölgelere yatırımlar yapılıp bu endüstrinin nimetlerinden o bölgeler faydalandırılmaz? Ve de en önemlisi bölgemizdeki sanayiciler üç büyüklere verdiği desteği Gebze’mizden ve Gebze sporumuzdan niye esirgerler? Biz de bundan sonra var gücümüzle çalışacağız Gebze’mizi il yapacağız, Gebze sporumuzu zirveye taşıyacağız. Nasıl mı? Fedakâr Başkan İlker Çakır’la ve Eskiçarşı’nın fedakar esnafıyla. Bizi izlemeye devam edin…      

 

Selam ve dua ile hoşça kalın esen kalın…..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.