1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Ensar’ın Muhacir seçimi
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Ensar’ın Muhacir seçimi

A+A-

Bu konu kamuoyunda çok konuşulan, eleştirilen bir konu olmasına rağmen ben bu konu da yazmamak için direndim. Tabiri caizse dişlerimi bir birine geçirdim yazmamak için ama eleştiriler acımasız ve fütursuzca yapılmaya devam ettiğinden artık yazmakta farz oldu. Suriye’den gelen göçmenleri eski adıyla muhacirleri acımasızca eleştiren arkadaşlar lütfen biz Türklerin Anadolu’yu yurt edindiğimiz tarihi iyi incelesinler. Osmanlı kurulup büyük devlet hatta imparatorluk olana kadar Anadolu’da da Türk beyleri de bir birleriyle savaş halindeydiler. Yani bu vatan kolay elde edilmedi, kıymetini bilmek lazım. Yani şunu da demek istiyorum Anadolu da sadece bir tek düşünce, bir ırk, bir din anlayışı yok, mozaik bir yapımız var ve hep birlikte Türkiye’yiz.
Ensar yardım eden Muhacir de sığınan demektir. Bu anlamda biz Anadolu’muzun kapılarını tarih boyunca çok mazlumlara açtık ve bize sığınanlara insani her türlü yardımı yaptık, bundan sonra da yapacağız. Bizim büyük millet yapanda bu inancımızdır. Çok eskilere gitmeyeceğim, yakın tarihimizden örnekler vereceğim. Malumunuz yakın tarihimizde batı Trakya da soydaşlarımıza da Balkanların haşere devletleri zulümler yaptılar. Orada mağdur olan soydaşlarımıza da kapılarımızı sonuna kadar açtık. Hatta muhacir mahalleleri bile kurduk onlar için. Sakın onlar soydaşımız deyip işi içinden sıyrılmayın. Bugün bile hala onlara karşı olanlar var. Gerekçe, evet soydaşımız ama Türk adet, gelenek, göreneklerinden çok şey kaybetmiş muhacirler. Özellikle son gelenleri tanımak öyle kolay değil. Ama biz onların soyuna-sopuna, kim olduğuna bakmadık, mazlumdular, mağdurdular ve biz Ensar lığımızı yapmak zorundaydık ve yaptık. Bugün karşı çıkanlar niye karşı çıkıyor. Özellikle milliyetçi kesimden arkadaşlarımız var karşı çıkan, Gerekçeleri de kendi çocuklarına iş bulamamak, kendi çocuklarına gelecek kuramamak gibi kaygıları var ve Bulgaristan muhacirlerimiz ise bugün her türlü imkandan yararlanıyor olmaları.
Bugün Suriye’den gelen muhacirlere karşı çıkanların çoğu da ne yazık ki bizim Bulgaristan muhacirlerimiz ve onlar gibi düşünenler. Ayıp ya kardeşim size yapılınca iyi başkalarına yapılınca tu kaka mı oluyor? Biz sofrasındaki ekmeğini komşusuyla paylaşan bir milletiz, lokmalarımızı paylaştıkça bereketlenir bizim. Söylemek istemiyorum ama beni mecbur bırakıyorlar. Bulgaristan muhaciri kardeşlerimizle biz lokmamızı paylaşırken onlar hiçbir şeylerini paylaşmayıp üstelik Suriye’den gelenlere laf etmeleri terbiyesizliğin dik alasıdır. Tabi bu bütün muhacir kardeşlerimizi bağlamıyor. Bu milletin ekmeğini yiyip nankörlük edenleredir bu sözümüz. Bu Bulgaristan da olsa Suriye’den gelen de olsa başka muhacirler de durum değişmez. Lütfen siz de kucağınızı mazlum ve mağdurlara kapılarınızı açın, ekmeğinizi paylaşın. Biz paylaştık herkese yetti, size de yeter, yeni gelenlere de. Nankörlük etmeyin, bu milletin ahı sizi muhacir olmaktan da kurtaramaz sonra.
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile….

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.