1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Enişte Bizi Niye Öptü
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Enişte Bizi Niye Öptü

A+A-

Cumhuriyet tarihinde 1.nci dünya savaşı hariç Almanlarla hiçbir sorun yaşamadık. O da iki Alman gemisinin boğazlarımızdan geçmesiyle otomatik olarak Almanlar lehine savaşa katılmaktan geçti ve beraber kaybettik. 2.nci dünya savaşına zaten katılmadık. 1960’lardan sonra da Almanya’nın kalkınması için işçi gönderdik. Halen de orada çok sayıda Alaman vatandaşımız bulunmakta.

Almanlar Avrupa’da baskın Germen ırkına sahip en güçlü Avrupa ülkesi. Avrupa birliğinin de fikir babalarından. Diğer baskın ırk kültürü de İngilizler. İngilizlerin de Amerika’nın fikir babalarından olduğunu söylememize gerek yok sanırım. Her ne kadar Amerika’yı besleyip büyütseler de Amerika çok uluslu bir kültüre de sahip. Bu yüzden dünyadaki bütün dengeleri Amerikan seçimleri direkt ya da dolaylı yönden etkiler. Biliyorsunuz bizde de çok yakın takipten izlendi Amerika seçimleri.

Düğün değil bayram değil eniştem beni niye öptü der gibi nereden çıktı şimdi bu demeyin. Ben de onu merak ettim zaten. Aramızda hiçbir sorun yokken hem de Yunan komutanın direktifi ile İrini firkateyni yardım amaçlı gemimizi uluslararası sularda, hukuksuz bir şekilde zorbalıkla nasıl durdurup arama yaptı? Bunu yapmalarındaki amaç neydi? Almanların bu tavrını Amerika seçimlerinden ve Biden’ın kazanmasından bağımsız düşünebilir miyiz? Türkiye’deki siyaseti bunlardan bağımsız düşünebilir miyiz peki? Bu yolla bize gözdağı verilirken kimler kimlere ne mesajlar veriyordu? Biz devlet olarak diplomatik dille tepkimizi gösterdik. Avrupa birliğinden bağımsız hareket eden İngilizler buna karşılık nasıl bir mesaj verecek? İçeride buna bağlı hareketliliği bir başka yazıda ele alırız da sahiden durup dururken, düğün değil bayram değil Almanlar bizi niye öptü?

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile….

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.