1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Dünya İmtihan Yeri Değil
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Dünya İmtihan Yeri Değil

A+A-

Dün annemin en küçük kardeşi teyzemizi toprağa verdik. Annemden öğrendim, teyzemden altı ay büyükmüşüm. Kahır dünyasını bilmeyen yok. Birilerinin nefsine kurban edildi, ölünceye kadar yüzü gülmedi garibanın. Böylesi masum ölümlere her zaman imrenmişimdir. Saflığına, temizliğine sonuna kadar kefilim. Rabbim taksiratını af etsin.

Bu sıralar etrafımızda baya bir cenaze var. Dünya doldur boşalt yapmada pandemiyle birlikte hız kazandı. Gerçi teyzemiz kalp krizinden vefat etti ama ölüm oranlarında hızlı bir artış söz konusu. Sosyal medyada vefatla ilgili hayli paylaşımlar var. Herkes bir birine sosyal medya üzerinden taziyede bulunup, mekanın cennet olması temennilerinde bulunuluyor. Mahşer gününde böyle bir beklenti yerinde ve doğru bir temenni ancak ne var ki şuan cennette cehennemde henüz kurulu değil.

Dualar bu yönde lakin her şey imtihandan sonra belli olacak. Dolayısıyla dünya imtihan yeri değil imtihana hazırlık yeridir. Hiçbir eğitim kurumu, hiçbir okul, hiçbir öğretmen ders çalıştırmadığı, okutmadığı kitaptan veya farklı yerlerden sınavlarda soru soru sormaz. Allah’da gönderdiği kitaptan, eğitmen olarak gönderdiği peygamberin çalıştırdığı yerlerin dışında soru sormayacak. Onun için dünya sınavlara hazırlık yeridir diyoruz.

Peki Müslümanlar kitaba iman ettikleri için sadece Müslümanlar mı imtihan edilecek? Tabi ki hayır. Allah alemlerin Rabbi olduğu için yarattığı herkesi ve her şeyi sınava tabi tutacak. Kitap ve peygamber konuları daha iyi anlayabilmemiz için çok önemli referans. Ama kimse de ben Müslümanlardanım deyip kurtulacağını sanmasın. İman etmenin diğer insanlara göre sorumluluğu en az yüz kat daha fazla. Kitabı ve peygamberi anlayıp anlamadığı orada ortaya çıkacak.

Geleneksel din anlatımında insanın başına gelen her şey imtihan olarak kabul görüyor ki bu sıkıntılı bir durum. İnsanlar bir birlerine haksızlık yapıyor, bir birlerine zulmediyorlar, bir birlerine yanlış yapıp hayatlarını zora sokuyorlar hop imtihan deyip sıyrılıyorlar. Oysa Allah nefislerinize bile zulmetmeyin diye emrediyor. Yalan söylemeyin, mallarınızı haksız yere alıp yemeyin, emeğiniz kadar olan hakkınıza razı olun diyor. 

Hayatın gerçeklerinde duygusallığı yer yoktur. Bizim kötümüz iyidir demekle imtihan olunmadığı gibi karşılığı cennet değil. İyilerle kötüler bir birinden ayırt edilmeden kimsenin cennete giremeyeceğini yine Kur’an bize haber veriyor. İyiliğin yayılması kötülüğün yok olması için çalışmak şurada dursun herkes birbirinin ayıbını arayıp tu kaka diyor. Kötülüğün yayılmasıyla başlarına bir iş gelince de imtihana sarılıyorlar.  

Tekrara edecek olursak, yaşadığımız yanlışların hiç birisi imtihan sonucu değil bizlerin akıl ve irademizi iyi kullanmamanın sonucudur. Bu sonuçlar üzerinden de herkes imtihan edilecek, kaçış yok. 

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum