1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Dünya beşten büyüktür
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Dünya beşten büyüktür

A+A-

Eski coğrafya bilgilerimize göre dünya üzerinde 114 ülke vardı. Dile kolay biz mezun olalı 44 yıl olmuş coğrafya bilgimiz güdük kalmış. BM genel kurulunda dün yapılan oylama da gördük ki adını şanını duymadığımız daha ne ülkeler varmış. Adını duymadığımız bu ülkeler ABD tarafında yer almalarına karşın dünyanın gediklisi ülkeler karşı oy kullandılar. Anlayacağınız BM daimi beş temsilcisinden dördü Türkiye’nin yanında yer aldı. Bu da demek oluyor ki artık dünya 1’den büyük.

Aslında bu oylama dünyanın geleceği açısında çok büyük anlam taşıyor. Hiçbir şeyin eskisi olmayacağı kesinde yeni dünyanın hamisi kim olacak orası belli değil. Bundan sonraki süreçlerin de kolay geçmeyeceği bir gerçek. 1. Ve 2. Dünya savaşlarından sonra Osmanlı parçalanmış, bununla birlikte coğrafyamızda irili ufaklı bir çok devletler masa başında cetvelle sınırları çizilerek türetilmiştir. Yine coğrafyamızda sessiz ve derinden sürdürülen bir savaşın varlığı bu oylama sonrası hangi boyutlara taşınır bunu da zaman gösterecek. Özellikle Arap dünyasındaki gizli ittifaklar, bölge halklarının yaşadığı acı ve ıstıraplar 1920’lerde yapılan karanlık yapılaşmayı da gün yüzüne çıkaracak bu oylamanın sonucu. Türkiye’nin savaş mağduru sığınmacılara gösterdiği iyi niyet ve hoş görü yeni dünya düzeninde bir avantaj gibi görünüyor.  Zaman her şeyin ilacı, bekleyip göreceğiz.

Dünyanın gidişatı bu da biz bir de içeriye bakalım. GS Terim’den büyüktür. Lahana turşu muhabbeti değil oylamadan bir anda futbola geçiyor olmamız. Oylamanın bittiği saatler de GS’dan da Fatih Terim açıklaması geldi. Normaldir, bu da içerideki rutin iş akışıdır, eyvallah. Ama bizler BM oylamasının sonuçlarını takip edip, analizlerini yaparken bir anda sosyal medyaya ve whatsap gruplarında Terim paylaşımları patlamayla bomba etkisi yaptı. Bütün dünya tasarıyla ilgilenirken Türkiye de bir anda gündemden düştü ve yerini GS ve Terim aldı. Bunula da kalmadı bugün hala bunlar konuşuluyor. Demek ki bazıları için Filistin, Kudüs anlam ifade etmiyor. Dünyanın kaçtan büyük, kimden büyük olduğu da hakeza aynı. Biz eski coğrafya bilgimizin yanına şu notu da tutuşturup yazıyı noktalayalım. Bizde futbol kulüplerinin kuruluş tarihi 1903,1905 ve 1907. Bunları da farklı biliyorsam birileri bana iyi geceler desin.

Haydi sağlıcakla kalın, takipte kalın. Selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.