1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Dini konularda sorumluluklarımız
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Dini konularda sorumluluklarımız

A+A-

Tamam! İhsan Şenocak hocaya sahip çıkalım, Nurettin Yıldız’a sahip çıkalım, hatta Konya da eşofmanlı bayan öğrencilere çatan felsefeci hocaya da sahip çıkalım ancak dini konuları anlatırken günümüz Türkiye’sinin ve İslam coğrafyasının içinde bulunduğu durum göz ününde bulundurulmadan gelişi güzel yapılan açıklamaların kime ne faydası var, biz neyi savunacağız?

Dini konularla haşır neşir olan bizler sizi anlasak da toplumun geneli sizi anlamıyor üstelik tepkiyle karşılanıyorsunuz. Örneklerini verip savunduğunuzu iddia ettiğiniz Peygamber gönderildiği topluluğa ilk iş olarak cinselliği mi anlatmış Allah aşkına? Allah’ı anlatmaya gelen Peygambere sizden daha fazla kimse bu kadar zarar veremezdi her halde. Kaldı ki zaruretten yaptığı evliliklerin içerisinde en genci olan Hz. Aişe olmasına rağmen zaman zaman “ Ey Aişe bugün bana müsaade etsen de Rabbimle baş başa kalıp, ibadet etsem” diyen bir Peygamberi ayağa düşürmek kimin ne haddine? Hadi sizlere bağlı kendi müntesiplerinizle bu bilgileri paylaşıyorsunuz niye bir de videoya kaydedip yayıyorsunuz?

Bakın buradan altını çizerek söylüyorum, Ak parti iktidarı dini yaşamak için ele geçmiş en güzel fırsat. Belki Necaşi’nin Habeşistan’ı değil ancak burayı Medine’ye çevirmek sizin elinizde.  Bu fırsatı amiyane, basit ve fevri meseleler yüzünden tüketmeyin. Bu ümmettin en büyük eksiği inandığı Allah’ını doğru dürüst tanımıyor, Allah’ı anlatın bu ümmete. Müslümanca inanıp Hristiyan gibi yaşadığımız gerçeğini görün, konulara oradan başlayın. Bu ümmetin öncelikli konusu uçkur değil. Sayın Cumhurbaşkanı bu konu da gerçekten çok haklı, bilgilerimizi acilen güncellememiz gerekiyor. Buna da itiraz ediliyorlar ama merak etmeyin namazlar 5 den ikiye inmeyecek. Kaldı ki çoğunluk sadece Cuma namazı kılıyor. Orucun, haccın da şekli şemali değişmeyecek. Allah’ın kesin naslarla emrettiğinde değişiklik yok, zaman içerisinde fetvalarla gündeme gelen konular değişecek ve değişmeli de. Evrensel bir kitabı bir döneme hapsetmek başta onu  gönderene ve tebliğ edene saygısızlıktır. Ne var ki, tarih içerisinde Emeviler, Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlılar da zaman zaman bu değişikliği yaptılar. Hatta keyfi olarak yasakladıkları kadınların araç kullanma kuralını kaldırarak Suudlar da yaptı. Kur’anın ışığında ve Peygamberimizin öncülüğünde Türkiye’de de yapılmalı.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.