1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Çocuğa tecavüz yasası
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Çocuğa tecavüz yasası

A+A-

Bizim gündemimizle muhalefetin ve toplumun gündemi çok farklı. Biz bugün başka bir konu için bilgisayarımızın başında başka bir konu için oturmuştuk. Ne var ki sıcak gündemin hararetli tartışması 'çocuğa cinsel istismar yasası' son sürat devam ediyor ve arkadaşlarım tarafından sanki kanunu çıkaran bizlermişiz gibi niye yazmıyorsun diye gözümüzün içine bakıyorlar. Hatta şiddetle bize sataşıyorlar.

Şunu peşinen söyleyeyim ki tecavüzün bırakın çocuğa olanı hiçbir canlıya karşı yapılmasına taraf değilim, olmam da. O taraklarda hiç bezimiz de yok zaten. Ne var ki bu tür tartışmalarda en hararetli insanların zinayı meşru görmeleri de ayrı bir handikap. İnancım gereği ben zinanın her türlüsüne karşıyım. Toplumda ahlak ve maneviyatı temel ilke olarak yaygınlaştırmazsanız çıkarılan her türlü kanun bir öncekini yamamaktan ibarettir, başka da bir işe yaramaz. Öldükten sonra da bir hayatın varlığına inanmayan insanlar bütün zevklerini hayattayken tatmin etmek isterlerse bunlar dini bile sulandırıp istediklerini elde etmek için her yola baş vuracaklardır.  Yani biz önce ahlak ve maneviyat diyoruz.

Gelelim tecavüz yasasına. Bu konuda sosyal medyada infiale varan paylaşımlar vardı. Hükümet tarafından da acil savunmalar geldi. Yanılmıyorsam 13 Temmuz 2016 da AYM’nin TCK’nundaki '15 yaşını tamamlamamış çocuklara yönelik her türlü cinsel davranışı' istismar sayıp 8 ile 15 yıl arası hapis gören 103/2 maddeyi iptal ettiğini hiç kimse görmezden geliyor. AYM iptal kararı doğrultusunda yeni bir yasal düzenleme yapmak için de hükümete 6 ay süre verdi. İptal kararına neden olan olay ise Samsun/Bafra ağır ceza mahkemesinin TCK 130/1 maddenin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle AYM’ye başvurması. Hukukçuların çoğu 6 ay içerisinde yeni bir yasal düzenleme getirilmezse yasal boşluğun istismar edileceğine dair açıklamaları da vardı o günlerde.

Ben hukukçu değilim, kanun yorumlarından da öyle fevkalade anlamam. Acizane herkes kadar yorumcuları dinleyerek bir kanıya varmak bizimkisi. Bu anlamda hükümetin yeni çıkaracağı yasa hakkında da herkes bir şeyler söylüyor. Biz neye göre yorum yapıyoruz, elimizdeki verilere göre. Asıl tartışılması gereken yukarıda zikrettiğimiz yasal boşluğun bir an önce kapatılması. Ne var ki bazıları bunlardan habersiz hükümet tecavüzü serbest bırakıyor diye yaygara koparıyor. Oysa bendeniz aylar önce mağdur olan aileleri dinlemiştim. Kadın evlendiğimiz de 18 yaşından küçüktüm, şimdi iki çocuğumla ortada kaldım, devlet kocamı hapse attı diye feryat ediyor. Bunu gibi daha bir çok aile ki 3 bin civarında olduğu söyleniyor. Hükümette bu yasanın bu tür mağdur olan aileleri kapsadığını, bundan sonra olacak bu tür vakıaları kapsamadığını defaatla söylemesine rağmen birileri ısrarla hükümet tecavüzcüleri serbest bırakacak diye. Evet eksikler varsa tabi ki giderilmesi için çalışmalar yapılmalı. Sanki ülke de her şey güllük gülistanlık, kimsenin başka derdi kalmamış birilerinin işi sulandırmalarıyla vakit öldürüyoruz. Lütfen eleştirenler önce AYM’nin iptal edip 6 ay süre verdiği yasanın yorumundan başlasın işe.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile….

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.