1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Biraz hasbihal edelim
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Biraz hasbihal edelim

A+A-

Ramazanın son haftasına da girdik Elhamdülillah. Ne yalan söyleyeyim bu Ramazan biraz zorlandık. Günler iyice uzadı, sıcaklar bastırdı bizde bir hayli zorlandık. Sadece ben değil tabi ki okuyucular da yazıları takip etmekte zorlandıklarını ifade ettiler. Biz de biraz seyrek yazalım yazıları dedik. Onun için geçtiğimiz hafta biraz ağırdan aldık yazmayı. Ama gel lakin Marmara Gazetesi'nin trendinde en ufak bir düşüş olmadı. Gebze de birinci, Kocaeli’nde üçüncülüğümüzü muhafaza ediyoruz Elhamdülillah. İnşallah bayramdan sonra daha yukarıları zorlayacağız. Dedikten sonra geçen haftaya şöyle bir göz atalım.

Yaşar Nuri Öztürk de fani alemden baki aleme göç etti. Allah taksiratını affetsin. Aslında ölünün arkasından konuşmak çok yakışık ve doğru da değil lakin gerek sosyal medya da gerekse gazetemiz misafir yazarı Mustafa Yılmaz beyefendi görüşlerini aktarınca bize de bir iki kelam etmek zaruret oldu. Sayın Yılmaz yere göğe sığdıramamış, eleştirenleri de fena halde fırçalamış. Öztürk’ün kitaplarını okumadan değerlendirildiğinde şikayet etmiş yazısında. Zaten en büyük sıkıntı da bu değil mi sayın Yılmaz, biz hiçbir bilgiyi kaynağından değil gönül bağı kurduğumuz yazarların eserlerinden öğrenmeye çalışıyoruz dinimizi. Sayın Öztürk’ün çağdaşlığına ve demokratlığına kimsenin bir şey dediği yok ancak ne var ki bırakın bir buçuk milyar İslam alemini ilk peygamberden itibaren bütün ümmetlere emredilen namazı Müslümanların üzerine yük olduğunu iddia etmek Kur’an’la çelişen bir durum. Rabbimizi üzerinde hassasiyetle durduğu bir ibadet hakkında böyle bir görüş ortaya atmak ne onun ne de bir başkasının haddi de değil hakkı da yok. Eğer k Emevi’lerden başlayıp günümüze kadar gelen başka yanlışları dile getirseydi bütün ümmet ona müteşekkir olurdu. Namaz Müslümanın olmazsa olmazı dedikten sonra ben bu konuda daha fazlaca bir şey söylemek istemiyorum.
Geçen haftanın flaş olaylarından biride İngiltere'nin AB'den ayrılma oylamasıydı. Yüzde 52 oyla AB'den ayrılınsın dedi İngiltere'ni vatandaşları. Bütün dünya da şok etkisi yaptı bu gelişme ama biz şaşırdık mı, hayır. Bazı köşe yazarları bu işte CIA'nın parmağı olduğunu yazdı. Normaldir efendim. ABD’nin ve CIA’nın el atmadığı bir iş mi kalmış ki buna el atmasın. Da niye böyle bir şey yapsın? Veya sadece UK’le ilgili olduğunu düşünenler yanılıyor. Bu uluslar arası çok bilinmeyenli bir denklem. Bu referandumun ardından Hollanda başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinden de çatlak sesler yükselmeye başladı. Önceki günde AB Dışişleri bakanları acil toplantı yaptılar, bu ayılığın etkilerini nasıl azaltacaklarını tartıştılar sanırım. Ama işin arkasında söylendiği gibi ABD varsa bu iş bununla da kalmayacaktır. Yalnız bütün dünya bu olayla ilgilenirken başka yerlerdeki olayları kaçırmamak lazım. Bizim kanaatimiz dünya kamuoyunun dikkatlerini buraya çekip arka planda başka işler çeviriyor olabilirler. Tıpkı 11 Eylül dünya ticaret binasına yapılan saldırılar gibi. Baksanıza daha ikinci günün de 100 bin imza toplanmış İngiltere de yeniden referandum yapılması için. Önümüzdeki günlerde nasıl bir gelişme olacak, bekleyip göreceğiz.
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.