1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Bir Ramazan Daha !
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Bir Ramazan Daha !

A+A-

Yaşlanıyoruz azizim yaşlanıyoruz. Yaşlanan bir ben değilim elbet. Günler yaşlanıyor, aylar yaşlanıyor, mevsimler yaşlanıyor, Ramazanlar yaşlanıyor velhasıl dünya yaşlanıyor. Bizim emektar bilgisayar da yaşlanmada nasibini alanlardan. On gündür değiştir beni diye nazlanıyor. O emektar biz emekli, kolay mı öyle her istediğinde değiştirmek? Biz bu önceliği her zaman çocuklara verdik çağı yakalasın diye. Sahi ya onlar da yaşlanıyor, gençlik yaşlanıyor ömür böylece tükenip gidiyor işte.

Evet bir Ramazan daha geçip gidiyor ömürden. Nasıl geldi nasıl geçti belli değil. Virüs, kısıtlamalar, yasaklar bir yandan hastanelere hasta taşımak bir yandan akıp gitti avucumuzun içinden. Hasta mıyım bilemedim, bende iyi değilim.  Ramazanla bu sene hasbihal tanışamadık bile. Biz mi ruhsuzlaştık Ramazan mı ruhunu yitirdi anlayamadık. Bu ayda bağlandığı iddia edilen şeytanların yerini çakal postuna bürünmüş şeytanlar almış ortalıkta can yakmaya devam ettiler, nice canları yaktılar nice yuvaları yıktılar.

Bu sene sakız orucu bozar mı diye sorulamadı, meydanlar da boştu. Lakin ekranlarda “kedim hasta, sürekli uyutuyorum, günah işliyor muyum hocam?” sorusunu işittik. Güzel Kur’an okuyan hafızların bülbül sesleri de şakıdı ekranlarda. Kur’an’ı anlama yarışmalarını duyamadık yine ama olsun. Bol sevap soslu ibadetlerin yanı sıra sosyal medyamızdan güzel veciz sözler paylaştık, Allah kabul etsin. Kur’an’ı anlamamıza gerek kalmadı bunlar yetti bize. 

Çin’in Doğu Türkistan da hiç boşu yok. İsrail’de Müslümanlığımızın en kutsal günlerini boş geçmiyor. Şeytanlar bağlı olduğundan olsa gerek Müslümanlar şeytana pek bulaşamıyorlar İsrail gibi. Elimizdeki tek silah beddua. Hani baya bi beddua yağmuruna tuttuk Yahudi menşeili sosyal medyadan İsrail’i. Kur’an’ı anlamasak da sosyal medyanın kurdu olduk söylemesi ayıp. İbraniceyi İngilizce kadar bilmesek de onlar ürünlerini Türkçe olarak pazarlıyorlar. Artık onlar Kur’an’ı nasıl anlıyorlarsa bizi hep oradan vuruyorlar.

Yarın öbür gün iki milyara yakın İslam alemi bayram kutlayacağız. Artık Ramazan nasılsa Bayram da öyle. Biliyor musunuz şu virüsü en çok da ben sevdim galiba. Nimet valla nimet. Olmayan akrabalıkları, kardeşlikleri, komşulukları bıçak gibi kesip attı. Gerçi bizim Müslüman mahalle buna imtihan diyor ama anlayacak çok dersler var bu virüste. Mübarek günlerin Kadiri kıymetini bilemedik virüsün de anlamazsak artık vay halimize, belki de virüs son şans.

Buruk geçen Ramazanınızdan sonra evlerde sosyal medya üzerinden kutlayacağınız Ramazan Bayramınız kutlu olsun. İsrail yatırımları durmasın, bol mesajlı bayramlarınız olsun, İsrail kahrolsun?

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.