1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Asgari Ücret Oyunları
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Asgari Ücret Oyunları

A+A-

Bazı konuları yazarken gerçekten çok zorlanıyorum. Konunun ağırlığından değil gördüklerim bildiklerim akla ziyan işler olduğundan. Asgari ücrette bunlardan biri. Bakmayın siz her sen sonu insanları heyecanlandıran bir işmiş gibi günlerce gündem yapılmasına. Artık toplum olarak da kanıksandı ve hiç kimseyi heyecanlandırmıyor. Komisyon masasının etrafındakiler de biliyor bunu çalışanlarda. Onun içinde hükümet bildiğini okuyor kimsenin de gıkı çıkmıyor, çıkamıyor.

Asgari ücret; 18 yaşın üstünde ilk defa işe başlayacaklar için alacakları maaş. Diplomalı ve vasıflı elemanlar ayrıca değerlendiriliyor. Asgari ücret arıtışının etkilediği bir diğer kesim ise emekliler. Memur maaş zamları devlet tarafından altı ay da bir belirleniyordu şimdi çoğunun sendikası var. İşçilerin de hakeza sendikaları olduğu için TİS ile zamları belirleniyor. Belediye çalışanlarının da çoğu sendikalı, onların da TİS ile zamları belirleniyor. CHİP’li belediyelerin açıkladığı asgari ücrete sanırım herkes bıyık altından gülüyordur. O yüzden de kimseden tepki gelmedi. 

Gelelim yazmakta zorlandığım kısma. Hem özel sektörde hem de kamuda çalışmış biri olarak çalışma hayatında derinlikli bilgiye sahip biriyim. Benim durumumda olan çok insan olabilir. Beni farklı kılan farklı düşünceye sahip olmam. Özel sektörde çalışmak zordur, bu yüzden herkes devlette çalışmak ister. İster özel sektör olsun ister devlet işi kişi belirlenen ücreti hak etmeli. Özel sektörde de resmi kurumda d işi kitabına uyduran çok insanlar gördüm.

Göreve gidiyorum diye arabada uyuyanını mı ararsınız, namaza gidiyorum diye mescitlerde uyuyanını mı? Hafta sonu mesai yazıp kahvehanede okey oynayanını mı? İyi bir işim olsun diye yırtınıp iş olunca da içine eden kişilere de tanıklık etti bu gözler. Çalışanların haklarını aramak için sendikalara seçilenlerin ilk işinin de çalışanları sömürmek olduğunu da gördük. Daha fazlasını da gördük de yumurtalar küfeden düşmesin. Ama bence çalışma hayatının en popüler mesleği serbest piyasa da dolandırıcılık. En azından bu prosedürlerle uğraşmıyorsunuz, kendi maaşınızı da zammınızı da kendiniz belirliyorsunuz. Nasıl olsa Allah’ı yok sayıp ahlaki değerleri yerle yeksan ettikten sonra her iş meşruiyet kazanıyor.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum