1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. 3. Dünya Savaşı'nın ayak sesleri
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

3. Dünya Savaşı'nın ayak sesleri

A+A-

Sovyetler Birliği'nin bileği bükülmez denilen kızıl ordusu 79’da Afganistan bataklığına saplanınca Rusya dağılma sürecine girdi ve kısa sürede bağlı ülkelerinin çoğu bağımsızlığını ilan ederek Rusya’dan ayrıldı. Yaklaşık 40 sen boyunca ABD tek başına dünya jandarmalığına soyundu. Bunu fırsat bilen Avrupa birliğini yeni ülkelerle genişletme yoluna gitti.(Türkiye hariç) Bundan hem ABD hem de Rusya büyük rahatsızlık duydu. Bu süreçte herkes askeri ve ekonomik imkanlarını güçlendirme gayretine girdiler.
Siyaset çok çetrefilli bir oyundur. Bu fakir sayfasında sık sık bunu gündeme getirdi ve Türkiye’deki iradesi dışında gelişmeleri Türkiye’ye bakarak anlamanın mümkün olmadığını, ne olup bittiğini anlamak için etrafına bakması, bölge ülkeleri ve tarihi karanlık sömürgeci ülkelerin de tavırlarına bakmaları gerektiğini söyledik durduk. Biz deki bazı aklı evvel söz de siyasetçiler içeride garip bahaneler arayarak hep iktidardaki partiyi suçladılar. Esed kardeşindi ne oldu, kandırıldık dediniz, ne istedilerse verdik dediniz ama hala iktidarı terk etmediniz gibi basit, pes paye siyasetle olayın vahametini anlamamış görünüyorlar. İlla ki açıktan mı saldırsınlar yeniden kurtuluş savaşı olduğunu anlamak için.
Uzun süredir sahne gerisinde duran ABD dün gece Suriye rejimine ait olduğu iddia edilen askeri üsleri bombaladığı haberleri yayılmaya başlandı. Ne kadar masumane bir savunmayla gerçekleştirdiler bu saldırıyı. Esed kimyasal silah kullandı, onun için yaptık. Bu güne kadar öldürülenler normal yollarla öldürüldüler ya? Resmen dünyanın aklıyla alay ediyorlar. Zira bombaladıkları yerlerdeki Suriye ve İran’lı hiçbir üst düzey yetkili yok. Bölgenin bombalanacağı haberiyle saatler önce bölge terk edilmiş. Gel de sen şimdi Esed’in kimyasal silah kullandığına dünya kamuoyunu ikna et. Ya da Esed yönetiminin sizden daha akıllı olduğunu kabul edin. Bak onlar masum insanları uyarma gereği bile duymadan kundaktaki bebeklere kadar imha operasyonlarını gerçekleştirdi. Siz haberli tatbikat yapar gibi bombaladınız adamlar yine kurtuldu. Verilen mesajlar da çok ilginç. Rusya ve İran ADB’ye sözde ateş püskürüyor, Esed yönetimin ise bir teşekkür etmediği eksik. Ha bu restleşmelerden bir 3. Dünya savaşı çıkar mı? Onu da bekleyip göreceğiz.
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.