1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Yanlışı Da Yazalım
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Yanlışı Da Yazalım

A+A-

Üç serilik doğrulama yazılarımızın sonuncusu olan “çatışan doğrular” yazımıza bir kardeşimiz özelden cevap yazarak, “abi sendikaları da yazsaydın, en fazla çatışma orada oluyor” diye istek de bulundu.

Aslında doğrulama yazılarımızda kişilerin iddia ettikleri doğruların yanlışlığına vurgu yapmak istedik. Zira on kişiden dokuzunun yanlış gördüğü bir şey bir kişi iddia ediyor diye doğru kabul edilemez. Bunun tersi de geçerli. Dokuz kişi doğru görüyor diye yanlış doğru kabul edilemez, edilmemeli.

Gelin görün ki uygulama da öyle değil. Elmalarla armutlar bir birine karışmış durumda. Kimin nerede menfaati varsa oradaki yanlışlar doğru kabul ediliyor, doğrular yanlış kabul görülüyor. Tabidir ki vicdanlar köreliyor, ahlaki değerler yerle yeksan oluyor.

Sanat, siyaset, sendika, dernek yöneticiliği gibi birçok görevlerde bulunmuş biri olarak en rahat yazacağım alanların başında gelir sendika. Ve sendika ile ilgili daha önce birçok yazı kaleme aldık. Hatta Adnan Kabakoz ağabeye hitaben bir de şiir yazmışım geçen gün Whatsappdan göndermiş ve hala saklıyormuş. Nasip olursa o şiiri de yayınlarız buradan.

İş hayatıma başladığımda yöneticilerimin teşvikiyle bir anda kendimi sendikanın içinde buldum. Çok sevip saydığım kıymetli büyüğüm Yılmaz Emre ağabey iş yeri temsilci seçimlerinde “Ahmet kardeşim sana oy vermedim. Sen dürüst adamsın, bunlar seni bozar” dedi. Çok doğru söylüyordu ama ben kendisini dinlemedim daha sonra ki yıllarda da aday olmaya devam etim.

Benim iddiam ise böyle görevlere dürüst insanlar gelsin ki dürüst toplum inşa edilsindi. Yıllar sonra bu gerçeği bir kardeşimiz de yüzüme haykırdı adeta. “Ağabey seni seçmezler, sen yalan söylemeyi beceremiyorsun, yanlışlara göz yummuyorsun, her şeyi dobra konuşuyorsun, sana yedirmezler” dedi. Ve öyle de oldu.

Evet sendika en çok çatışmanın hatta yumruklu kavgaların yaşandığı bir alan ve ben hepsine şahit oldum. Çünkü paranın, makamın, şehvetin olduğu yerde kavga her zaman olmuştur, olmaya da devam eder bu gidişte. Sorun onların kavgalarında değil asıl emekçinin, çalışanın haklarını savunma kavgasını vermesi gerekenleri seçemeyişimizde.

İşin garip tarafı bin bir türlü yalanla seçilenler verdikleri sözün hiç birini tutmadıkları gibi seçildikten sonra da yalanlarına devam ederler ve seçilmeye de devam ederler. Hatta adamlar süslü püslü yalanlar söyledikçe bir de alkışlanırlar. Böyle sendikacıların seçildiği ülke de siyasiler seçilmekte hiç zorlanmazlar. Zira yöntem aynı, seçen aynı, seçilen aynı.

Bizim meramımız seçmek ve seçilmek değil doğruların yaygınlaşması, dürüstlerin seçilmesi. Ispanaktan yağ çıkmayacağı gibi on tane yanlıştan bir tane doğru çıkmaz. Biz kendimizi düzeltmedikçe Rabbimiz bize düzelme imkanı vermeyecek.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile….

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.