1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Toplumsal Hafıza
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Toplumsal Hafıza

A+A-

Öyle ya da böyle hasta sayısı ve ölüm oranları arttıkça kısıtlamalar geliyor. Valla ne yalan söyleyeyim bugüne kadar olanların için de en çok sevindiğim kısıtlama akşam 19:00 da başlayan yasak oldu. Tabi buna itiraz edenler mutlaka olacak ve hakları da vardır. Ancak ne var ki Ramazan ayı olması ve iftar da toplu yemek yenilmesini önleyici bir kısıtlama olması sevindirici geldi bana. Buna da itiraz edenler olacak ama yapacak bir şey yok.
İlk defa Ramazanın ruhuna uygun bir Ramazan ihya edelim, demi yani. Hani her Ramazan başlayınca terennüm edilen başı rahmet, ortası mağfiret sonu cehennemde kurtuluş diye sevinilen ve dillendirilen ve fakat hiç gerçekleştiremediğimiz Ramazan. Kur’an’ın böyle bir tanımlaması, peygamber efendimizin böyle bir uygulaması yoktu tabi ki. 
Rahmetten kasıt zenginlerin iftar sofrası olsa gerek. Allah Resulünün bir dal hurmasını fakirle paylaştığı iftar sofrasını mumla aratacak envaı çeşit yiyeceklerin olduğu sofra da fakirler olacak değil ya. Eh yani bir ay boyunca tıka basa doldurulan midenin bir de affı gerek ki Allah da mağfiret etsin. Berat kandilinde kurtulamayanlar burada yeniden umutlanıp cehennemden kurtulacaklar.
Evet Ramazan da oruç ta bu değildi maalesef. O yüzden ben bu kısıtlamayı tuttum. İftarların siyasi ranta, zenginlerin şov sofralarına dönüşmesinin önüne geçmesi herhalde virüsün ilk defa görülen faydası olsa gerek. Ne güzel herkes kendi sofrasında Allah ne verdiyse deyip şükredecek. Madem paylaşmayı beceremiyoruz buna şükredeceğiz demektir.  Her akşam kim kimi iftara çağırdı, bunlar bizi çağırdı bizde onları çağıralım telaşı da dedikodusu da ortadan kalkmış oldu. Sadece bu da değil. Onlar bize şunları yaptı biz daha iyisini yapıp ağırlayalım egosu da Ramazanın ruhuna uygun şekilde bertaraf edilmiş oldu. Fakir fukarayı sormayın, onlar zaten alışkın bu durumlara. Ayrıca Ankara Yardım faaliyetlerin de olduğu gibi onlara uzanan eller var. Fakir fukara bu fedakar eller sayesinde hayata tutunuyorlar, Ramazanı da onlar sayesinde ihya ederler.
Bu sene toplumsal hafızamıza yeni bilgiler eklendi. Adeta ilahi ferman şöyle dedi hafızalarımıza, siz bildiklerinizi uygulamazsanız biz uygulatarak bildiririz. Kur’an ayında Kur’an’la yeniden dirilmek, Ramazanı Ramazan gibi ihya edebilmek üzere hayırlı Ramazanlar efendim.
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile..
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.