1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Osmanlı'dan günümüze darbeler
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Osmanlı'dan günümüze darbeler

A+A-

Geçtiğimiz Cuma akşamı Gebze Kültür Merkezi Sardunya Salonu'n da Diriliş Osmanlı Gebze Şubesi'nin düzenlediği panele katıldık. 
Paneli araştırmacı-gazeteci Resul Orman yönetti. Konuşmacılar Prof. Dr. Necmettin Alkan ve duayen gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak idi. Haber metni gibi bir yazı oldu ama bu açıklamayı yapma zarureti hissettim. Çünkü bizim duyumlarımız da sadece Dilipak vardı ve panel şeklinde beklemiyorduk. Bir de havanın soğuk olması, Cuma günü olması ve o mevki de o gün Pazar olması da eklenince katılımı bayağı düşük tuttu. Bunca olumsuzluklara rağmen beklentiler de tam karşılanmayınca biraz böyle haber metni girişli oldu yazımız.
Olumlu yönleri yok muydu, elbette vardı. Kur’an’ı kerim tilavetiyle başlayan programda Dilipak’tan sonra en dikkat çeken yanı sunucu arkadaşın 15 Temmuz'a darbe girişimini slayt eşliğinde okuduğu şiir oldu. Necmettin Alkan hocayı ilk defa gördüm. Bir eğitimci olarak anlattıkları kayda değer bilgiler. Ancak ne var ki böyle ortamlarda fazla bulunmadığı salona hitap şeklinden belliydi. Belki salonun tam dolu olmayışı, kendisinden başka konuşmaların ve konuşmacıların olması, hızlı hızlı geçiyor olması etkili faktör olabilir hitabetin tutukluluk yapmasında.  Alkan hoca daha çok yakın tarihimizdeki darbelere değindi. Bunu anlatmak için Osmanlı döneminin önemli darbe girişimlerinden ve darbelerinden bahsetti dinleyenlere. Kanaatimce Alkan hocaya özel bir konferans ayarlanmalı ve değerli bilgilerinden istifade edilmeli.
Dilipak 70’li yaşların da tam bir tecrübenin membaı. Ama yeterince yararlanılamadı diye de düşünüyorum. Zira o da anlatacaklarını kısa, öz ve hızlandırılmış şekilde icra etti. Eminim daha anlatacağı çok şeyler vardı fakat zaman kısıtlığı, hava şartları toplamda yarım saat kırk beş dakikaya sığdırılmaya çalışıldı. Ben kendisini daha önceleri defalarca dinledim, seminerlerine katıldım çok memnun kaldığım bilgileri aldık kendisinden. Bu sefer öyle olmadı, çünkü Sayın Dilipak Adem (AS) çocuklarından ele alarak bütün peygamberlerin de maruz kaldığı darbelere değindi ama teferruata giremedi. Aslında bu anlamda çok ciddi bir konuya temas edildi ve fakat asıl ana fikir gözlerden kaçtı. Zira bu darbelerin günümüzdeki gibi iç güçler, dış güçler kimin yaptığı veya yaptırdığından ziyade ne adına, niçin yapıldığı sorgulanmaktaydı. Adem (AS) bir tık geriye gittiğimizde ilk darbe teşebbüsünün İblis tarafından gerçekleştirdiğine ulaşacaktık. İblis bunu Allah’a (CC) karşı yapamayacağına göre başta peygamberler olmak üzere Resullerin yolundan giden tüm Adem oğullarına yapılıyor bu darbeler. Kur’an’ın ifadesiyle imanla-kürün mücadelesiydi bu aynı zamanda. Çok önemli bir detay; Türkiye’deki darbeler ve özellikle 15 Temmuz da milletin darbeler  karşısındaki duruşu darbecilere hiç beklemedikleri sonuç olduğunu, fakat vaz geçmeyeceklerini, bizimde zayıflı göstermemiz gerektiğini, gevşediğimiz zaman daha vahim sonuçlar olabileceğini vurguladı. Ki bunu Sayın Cumhurbaşkanı da sık sık dile getiriyor. Şuan piyonlarla mücadele ediyor gibi görünsek da asıl mücadele bu piyonları besleyen efendileriyle. Bunun için pes etmemiz, gevşememiz isteniyor.
Haydi, kalın sağlıcakla, selam ve dua ile...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.