1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Lütfü Türkkan, 3 ayrı soru önergesini ile meclise taşıdı
Lütfü Türkkan, 3 ayrı soru önergesini ile meclise taşıdı

Lütfü Türkkan, 3 ayrı soru önergesini ile meclise taşıdı

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Darıca'nın yıllardır çözülemeyen altyapı sorunlarını 3 ayrı soru önergesi ile meclise taşıdı.

A+A-

Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız, Darıca İlçe Başkanı Özer Yıldız ve beraberindeki kalabalık heyetle birlikte Darıca'da bir dizi ziyarette bulunan Milletvekili Lütfü Türkkan, bu ziyaret kapsamında Sırasöğütler Mahallesi Muhtarı Tuncay Odlukaya ile görüştü.

SORU ÖNERGELERİ JET HIZIYLA MECLİSE TAŞINDI

Muhtar Odlukaya'dan, başta Türk Telekom, SEDAŞ ve ulaşım olmak üzere, mahallenin çözülmeyi bekleyen sorunları hakkında bilgiler alan Türkkan, bu sorunları Meclis’te dile getireceği sözünü verdi. Kısa sürede sözünü yerine getiren Türkkan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na yönelik hazırladığı 3 ayrı soru önergesini jet hızıyla meclise taşıdı.

İŞTE LÜTFÜ TÜRKKAN'IN SORU ÖNERGELERİ

ÖNERGE 1: TRAFOLARDAN KAYNAKLANAN ELEKTRİK ARIZALARI

Darıca Sırasöğütler Mahallesi'nde SEDAŞ kaynaklı enerji temini sorunları yaşamaktadır. Mahalle sakinlerinin sık sık yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı günlük yaşamları aksamaktadır. Bölgedeki trafolar yetersiz gelmektedir ve sıklıkla arızalar yaşanmaktadır.

Yukarıdaki bilgiler çerçevesinde;

1) Sırasöğütler mahallesinde trafoların kapasitesi yetersiz olduğundan sık sık elektrik arızaları meydana gelmektedir. Tüm bu kesintilere rağmen SEDAŞ 2019 yatırım programlarında trafolarla ilgili herhangi bir çalışma yer almamaktadır. Bu konuyla ilgili bakanlık olarak SEDAŞ hakkında herhangi bir karar, tavsiye ya da yaptırım uygulanmakta mıdır?

2) Bakanlık olarak Sırasöğütler Mahallesinde trafoların yenilenmesi ve hizmet vermesi gereken ek trafolar için herhangi bir çalışma ya da takvim belirlenmiş midir?

ÖNERGE 2: HAYATİ RİSK TAŞIYAN SANAYİ ENERJİ NAKİL HATLARI

Darıca Sırasöğütler Mahallesi Aydınlar ve Sırasöğütler Caddelerinden sanayi enerji nakil hatları geçmektedir. Bu hatlar konutlara hayati risk oluşturacak kadar yakın mesafe konumundadır. Hem can ve mal güvenliği riskini en aza indirmek hem de nakildeki enerji kaybını önlemek açısından bu hatların yer altına alınması gerekmektedir.

Yukarıdaki bilgiler çerçevesinde;

1) Yüksek gerilim sanayi enerji hatlarının Aydınlar Caddesi ve Sırasöğütler Caddesinde yeraltına alınması planlanmakta mıdır? Planlanmaktaysa projenin tamamlanmış tarihi ne zamandır? Planlanmamaktaysa gerekçesi nedir?

2) Enerji nakil hatlarının konutların çok yakınından geçmesi yüksek riskler içermektedir. Bu risklerin en aza indirilmesi için antigrom kablo uygulamasına geçilmesi planlanmakta mıdır?

ÖNERGE 3: İLETİŞİM VE İNTERNET ALTYAPISININ OLMAMASI

Darıca Sırasöğütler Mahallesinde Türk Telekom altyapısı yetersiz olduğundan vatandaşlarımız kesintisiz iletişim ve internet imkanlarından faydalanamamaktadır. Mahallenin özellikle 1660-1669 arası sıra numaralarına sahip, 50-59 arası sıra numaralarına sahip ve 70-79 arası sıra numaralarına sahip sokaklarında internet altyapısı bulunmamaktadır. 5G'ye geçmeye hazırlandığımız bir dönemde bu durum 2023 vizyonu olan bir ülkeye ve sanayi kenti Kocaeli'ye asla yakışmamaktadır.

Yukarıdaki bilgiler çerçevesinde;

1) Yukarıda adı geçen sokaklarda internet altyapısının olmamasının gerekçesi nedir? Bu durumun bertaraf edilmesi için gerekli çalışmalar ne zaman başlayacaktır?

2) Kocaeli'deki internet altyapısı ve hizmet kalitesinin Türkiye ortalamasının altında olduğu Türk Telekom şirketi yetkilileri tarafından da dile getirilmektedir. Bu durumun düzeltilmesi için gerekli altyapı yatırım programı bulunmakta mıdır? Eğer bir program varsa projenin tamamlanması için belirlenen tarih ne zamandır?

3) Bakanlık olarak gerekli altyapı çalışmaları ilgili telekom şirketinin inisiyatifine mi bırakılmıştır? Bakanlık olarak Kocaeli genelinde yaşanan telekomünikasyon altyapısı sorunları hakkında ilgili şirketlere tavsiye ya da yaptırım uygulanmakta mıdır?    

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.