1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. KUTLU DOĞUM HAFTASI
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

KUTLU DOĞUM HAFTASI

A+A-

Kim neden icat etti, niçin icat etti, nasıl icat etti bilinmez ama ulusal basınımız da bir gazetenin manşeti tartışmaları ateşlemeye yetti de arttı bile. Diyanet cevap vermekte gecikmedi, “30 yıldır kutlandığını, kendilerinden önce ki bir çok diyanet başkanları tarafından da kutlana geldiği bir uygulama olduğu” söylendi. Sosyal medya üzerinden de bu seremoniye karşılıklı atışarak ritim tutturmaya başladılar. Bunun bir Pensilvenya yapımı fetö filmi olduğunu söyleyenlerde yok değil sosyal medyamızın güzide isimleri arasında. Müslümanların içine fitne atıldığını, bu yolla bizi bir birimize düşürmek isteyenlerin varlığından da bolca paylaşım var.
Şurası çok net ve açıkça bilinmeli ki, bu bir ibadet değil, dini bir ritüel hiç değil, dini kaynaklı referansları olan bir uygulama da değil. Diyanet işleri başkanı sayın Görmez’in de ifadesiyle bu, Peygamberi anma ve anlama etkinliği. Olaya bu noktandan baktığınız da bir sıkıntı yok, normal sosyal faaliyetler arasında değerlendire bilirsiniz. İşin içine fetö girince sinek misali mide bulandırıyor. Ne var ki, fetö gibi sinekler bırakın İslam tarihini dünya tarihi boyunca hep var olmuştur. Hatta Peygamber efendimiz (SAV) hayattayken bile Abdulah İbn-i Sebe gibi, Müseylemetül Kezzab gibi fitne ateşleyicileri olmuştur. Sonrasında da olmuştur, bundan sonra da olmaya devam edecekler.
Fitne var diye biz işin aslını, dinin gerçeğini öğrenmeyecek, öğrenemeyecek miyiz? Bu dini Mübin’in davetçisi peygamberi anıp, anlamayacak mıyız? Tabi ki öğreneceğiz, hem de en ala şekilde. Ancak Peygamberi hayatımız dan dışlayıp, senenin bir haftasında anmak onu anlamak da olmasa gerek. Ne ki, Kur’an üzerinde fazla oyun oynayamayanlar Peygamber (AS) üzerinden çok zararlar verdiler bu kutsal dine. O’nu hayatlarına örnek alıp getirdiği dini hayatlarına inşa etmek yerine Kutlu doğum haftası gibi kutlamalarla O’nu anarak ibadet ettikleri vehmine kapılıp Kur’ani emirlerde gevşeklik gösterdiler. İslam tarihimizde de bunun örnekleri çoktur. Peygamber Efendimizi anlamanın ve anlatmanın en güzel yolu, onun getirdiği ilahi mesajlarla hayatımızı O’nun inşa ettiği gibi inşa edip, onun yaşadığı gibi yaşamaktan geçiyor. Peygamber Efendimiz gibi model insan olabilmeyi, inandım-iman ettim diyen herkese nasip etsin Yüce Mevlamız.
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile… 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.