1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Kişiye Özel Bahaneler
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Kişiye Özel Bahaneler

A+A-

Herkesin iyi ya da kötü, az ya da çok bahanesi vardır. Bütün mesele benimsediğiniz bahanenizi güçlü şekilde ifade edebiliyor olmanız. Zaten güçlüyseniz bahaneleriniz de güçlü olacaktır. Herkesi bahanelerinize ikna etmenize de gerek yok sizi güçlü bir şekilde savunacak birkaç bahaneci ortaklarınızın olması yeterlidir. Önemli olan yapmak istediğiniz veya istemediğiniz eylemi muhatabınıza hissettirmeniz. Gerisi onun bileceği iş.

Bazılarının da gözü aydın, yüzyılın bahanesi bitti gibi bir şey. Öyle ya salgın birçok bahaneciye ilaç gibi gelmişti. Ayıp olmasın kabilinden devam eden ilişkiler virüs bahanesiyle askıya alınmış, gerekçeye şuh diye yapıştırılıp rahatlanmıştı. Artık bahane ortadan kalktı diyemeyeceğim maalesef, bahaneci bunlar, bir yolunu bulurlar. Dünyayı kurtarıyormuş gibi, iş bahane, yorgunluk bahane, yat bahane kalk bahane. Ama bir bakıyorsunuz kaçtıkları bahane onları başka yerlerde yakalayıvermiş. Her neyse.

Ülkemin insanı da bir garip oluyor bahane uydurma konusunda. Sabah akşam beş vakitte inandım iman ettim diyor ama Allah’ın tekasürünü hatırına bile getirmiyor. “ çoğaltmak yarışı sizi oyaladı”. Bu ayette, Mekkeli müşriklerin anlamsız yarışa girişmeleri anlatılır. Tam olarak karşılamasa da bir şeyin gerçeğini yapmak zor olduğu için bahanelere sığınmakta çok anlamsız bir yarış olsa gerek. Öyle ki iş yerlerinde primle ödüllendiriliyorsa artık prim kapmak için çalışmadan ne bahaneler icat edilir seyredin siz. Primsiz iş yerleri hepten bahane üretme merkezleri olmuş zaten. Prim yoksa az paraya bahane çok.

Örnekleri daha da çoğalta biliriz de “bana ne bundan” demeyin insanlığı bahanelere kurban etmeyin. Virüsün aşısı bulunur, tedbirler alınır, çözüm de üretilip bir şekilde yok olup gider de bahane toplumsal bir vakıa, ahlaki bir problemdir. Her aşı tutmaz her ilaç da çare olmaz. Hayatın en hakiki gerçeği olan ölümden bile kaçmanın bahanelerini arıyorsa insanoğlu durum gerçekten çok vahim demektir.

Arkasına sığındığımız öyle tatlı bahanelerimiz var ki gerçek yanında bahane gibi sırıtır. Halk arasında alkol için söylenen bir söz var, şişede durduğu gibi durmaz diye. Söz de ağızda durduğu gibi durmuyor, ölçülüp tartılmadan ağızdan çıkan söz sahibine sıkıntı vermeye başlayınca bahaneler de ardın sıra gelmeye başlar. Artık kaşının altında gözün var bile bahane olur sanki gerçek değilmiş gibi. Bizim bahanelerimize uymayanları da bir bahane bulup ya gündemimizden çıkarırız ya da onlardan uzaklaşırız.

Bahane deyip geçmeyin dürüst olmanın zorlaştığı anlarda kurtarıcı gibi yetişir imdadınıza. Ta ki bahane olduğu ortaya çıkana kadar. Olsun, sıkıntı değil buna da bir bahane bulur sıyrılırsınız işin içinden. Bu sizi bir süre daha rahatlatır. Ondan sonra da Allah büyük deyip referansınıza sığınırsınız. Olur mu, olur da peki ne olmaz? Güven olmaz, itimat olmaz, huzur olmaz ahlak hiç olmaz. İki ters bir düz hayat sürüp gidersiniz. En güzeli tatlı yalnızlık. Bu da bizim bahanemiz olsun, bahaneciler bizden uzak olsun.  

 

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.