1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Kendin için yaşa
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Kendin için yaşa

A+A-

Bu konuda istatiki bir araştırma var mı bilmiyorum ama araştırılması gereken önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Hatta kadın ve erkek ayrı ayrı araştırılıp kim ne kadar kimler için yaşıyor görmek lazım. İstinasız bütün anne-babalar çocukları için yaşadıklarını söyleyecekler. Bunda haklılık payları var hiç şüphesiz. Ancak ne var ki, bunu bile başkaları için yaptıklarını yaşantılarında yapılacak titiz bir araştırmayla gözlemleyebiliriz. Çok az sayıda anne-babalar bundan istisna tutulabilir.

Madem anne-babalardan açtık konuyu oradan devam edelim isterseniz. Günümüzde bütün anne-babalar çocuklarının iyi bir gelecek için iyi bir üniversitede okutup büyük adam olmasını isterler. Bunu gerçekten çocukları veya kendileri için mi isterler dersiniz? Ezilmişlik psikolojisinden gelen anne-babalar buna evet demek odlukça zor. Etrafımda gördüğüm örnekler bunun delilidir. Ebeveynler bir birleriyle her karşılaştıklarında, ilk soruları bu oluyor, çocuklar nerde okuyor, okulları nasıl gibi merak soruları bunlar. Aslında soru muhatabın sorulurken kendisi de cevabını hazırlıyor. Biliyor ki aynı soru kendisine yöneltilecek ve gururla kendi çocuklarının kariyerinden bahsedecek. Bunu da sadece çocuklarıyla gurur duymak için yapmayacak hiç şüphesiz. Muhatabına da ince mesajlar verecek. Bak benim çocukların da okuyor, iyi yerlere gelecekler. Belki çocuklar kendi gelecekleri için okuyup adam oldular ama verilen mesaj kimeyse onu tatmin etmek için verilmiş bir cevap olduğundan aslında onun için yaşamış gibi bir imaj çıkar ortaya.

İstatiki bir veri değil ama kanaatim kadınların %80 başkaları için yaşıyor. Erkeklerde bu oranın daha düşük olduğu kanaatindeyim.

Evinde kadın: Günlük hayatın de ev işlerini rutin bir programla yaparken misafir geleceğinde bayram temizliği havasında bir program uygular. Davetsiz misafirlerden de hiç hoşlanmazlar. Halbuki rutin yaptığı işler hayatının bir parçası iken misafirler için yapılan işler olağan üstü görünme ve 'bak ne kadar temiz ve titiz kadın' denilmesi için yapılmıştır. Kendisi için yaptığını beğenmeyip misafirleri için yaptığı işler de kimin için, ne için yaşadığının en güzel örneğidir. Misafir arada bir geliyor demeyin. Kadın her zaman karşısında kendisini sorgulayacak bir hemcinsi varmış gibi hareket eder.

İş hayatında kadın: evden çıkıp iş yerine gidene kadar, iş yerinde akşama kadar nelerle karşılaşabileceğini her anını hesap edip ona göre giyimini-kuşamını, hatta makyajını bile bu ince hesaplar göre yapar. Bütün bu çekilen zahmetler kendisi için mi? Görünürde öyle ama hep başkaları görsün, beğensin için yaptığı aşikar. Dediğimiz gibi erkeler de bu oran düşük olmasına karşın onlarında varsa yoksa arabaları. En düşük modelli arabası dahi olsa müziğin sesini sonuna kadar açıp yollarda çaka atmayı kimin için yapar? Başkaları görsün, dikkat çeksin için değil mi? Hele araba bir de son modelse değmeyin keyfine. Kapitalizm niye bu kadar başarılı oluyor zannediyorsunuz?

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.