1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Kandırıldınız Kandırmayın
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Kandırıldınız Kandırmayın

A+A-

 

Bu fakir Ak parti iktidarının yaptığı iyi hizmetleri bu köşesinden övüp takdir de etti. Özellikle hastane önlerinde sabahın beşinden, altısından akşamın bir yarısına kadar süren kuyrukları bitirmesini her zaman övmüşümdür. Hakeza ilaçların da kolay bir şekilde elde edilmesini de. Gerçi hastaneler tekrar sorun olmaya başladı ya neyse. 

Köprüleri, yolları, hava yollarını tüneller gibi faaliyetlerinizi de takdir ettik. Bir milletin medeniyet inşası için gerekli olan işlerdi bunlar. Eğer kontrolü sağlanabilmiş olsaydı bendeniz özelleştirmeyi de sonuna kadar savunan biriyim. Devlet milletten aldığı gücü yeri geldiğinde sermayenin gücünü vatandaşı ezmemesi için kullanmalıydı özelleştirirken.

Yine en çok liradan altı sıfır atılıp TL’yi dolar seviyesine getirerek milleti büyük oranda rahatlattınız. Buna güvenerek de asgari ücret ve çalışanların zamlarına % 2-2,5 gibi rakamlarla zam yaptınız. Fakat bu süreçte sermayeye sağladığınız imkânla onlar enflasyon rakamlarına hiçbir zaman uymadılar. Yılsonlarında, bayram sonları ve aralarda özellikle gıda ürünlerine gizli zamlar yaptılar ama kimse denetlemedi. Altı sıfırın esprisi de zamanla eridi gitti.

Başlarda salgın sürecini çok iyi yönettiniz ve fakat bunun ekonomik savaş diye tabir ettiğiniz başkaldırının ayak sesleri olduğunu fark edemediniz. En büyük darbeyi de salgında faaliyetlerine ara vermeyen gıda sektöründen yediniz, vatandaşı da bunlara ezdirdiniz. Kaynaklar eriyince de devlet olarak en büyük zamları da siz yaptınız.

Göstermelik olarak % 1’lik TRT payını elektrik faturalarından kaldırdınız ama zaten meskenlerde asgari 150 Kw olan kullanımın üzerine % 120 zamla % 119 geri aldınız. Vatandaş bundan ne anladı, koca bir hiç. Faturalar gelmeye başladıkça feryatlar da yükselmeye başladı. Doğalgaz da elektrik gibi bu krizden nasibini aldı, gaz evleri ısıtmasa da  faturalar cepleri yakmaya başladı.

Kendi hesabınızca piyasada denge kurmaya çalıştınız ama gıda sektörünün eline de büyük koz vermiş oldunuz. Baksanız bindirdikleri fahiş zamlardan milim aşağı çekmediler. Üstelik bazı ürünlerde de zam yaptılar. Siz de vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğiz deyin durun. Adamların korkusu yok ki, sizin vereceğiniz 2 milyonluk cezanın parasını vatandaşın cebinden çoktan karşıladılar bile.

Bal tutanın parmak yaladığı sistemden niye korksunlar ki? Onlar da biliyor fedakârlığın yine vatandaşa kalacağını. Siz, kamu kurumlardaki israfı önleyebildiniz mi? Ya da kamu kurumlarının zaruri olmayan ihtiyaçlarından ödün verilmeyeceğini onlar bilmiyorlar mı? Aile ve sosyal politikalar bakanlığınız kömür yardımının doğalgazda da kullandırılacağı toplantıda masalardaki envaı çeşit ikramların çoğunun çöpe gideceğini onlarda biliyor katıldıkları toplantılardan.

Milletin hizmetkârıyız dediniz işsizliği önleme adına hizmet sektörüne ihtiyaç fazlası elaman aldınız, çoğunun ne iş yaptığını da kimse bilmiyor. Evet, devlet milletten aldığı gücünü hizmet sektöründe daha çok hissettirmeli. Ama siz patronlara onca teşviki eleman çalıştırsın, işsizlik azalsın diye yapmadınız mı? Niye denetleyip kontrolleri sağlamıyorsunuz da hizmet sektörüne durmadan eleman alıyorsunuz?

Daha teşkilatlarınızdaki harcamaları ve vekillerinizin ekonomik krizdeki katkılarına değinmiyorum bile. Krizin faturasını hep vatandaşa yüklemek yerine birazda kendinize ve camianıza yüklemenin zamanı gelmedi mi? Bakanlarınız akla ziyan açıklamalar yapacağına pamuk ellerini ceplerine atıp onlarda ortak olsun bu sorumluluğa. Sayın Dönmez doğalgazı kısmasın hatta tamamen kapatsın da şuan Ankara soğuğunda nasıl kış geçiriliyor muş bir görsün.

Lütfen ama lütfen 2023 de sandığı milletin önüne koymadan şapkanızı önünüze koyup bir kere daha düşünün. Özel sektörden zamları geri almasını beklerken vatandaş da sizden özellikle elektrik ve doğalgaza yapılan fahiş zamları hafifletmenizi beklediğini bir düşünün isterseniz. Kandırıldınız kandırmayın milleti lütfen.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

 

 

 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum