1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. İstanbul Sözleşmesi Kimi Koruyor?
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

İstanbul Sözleşmesi Kimi Koruyor?

A+A-

Merak etmeyin CHP Maltepe ilçe başkan yardımcısı halt yedi diye partisini eleştirmeyeceğim. Şerefsizliğin partisi olmaz, olamaz, olmamalı. Parti içi mesele olduğu için kendi meselelerini kendi içlerinde çözmeliler. Bu olayı örtbas etmeye çalışan kim olursa olsun bu suça ortaktır. Kendi içlerinde çözmezseler de milletin vicdanın da mahkûmdurlar. Zaten ana muhalefetin bu tavırlarından dolayı Ak parti otomatik hep iktidar.

Bizi bu konuda eleştirenlere sormak istiyorum, İstanbul sözleşmesi kimi koruyor? Kadına şiddeti korumadığı bir gerçek. Kadına tecavüzü korumadığı da bir gerçek. Bu eylemleri yapanlar üç beş yıl ceza alıp salıverilecekler, belki ceza alanda olmayacak. Ama ölen öldüğü ile kalacak, tecavüze uğrayan hayatı boyunca bunun ıstırabıyla yaşamaya mahkûm olacak. 

İstanbul sözleşmesini imzalayan Ak parti, hayata geçmesi için 6284’ü çıkaran da Ak parti. Gelin görün ki hararetle savunanların çoğu Ak partili değil. İşin burası biraz garip değil mi? Geçen haftaki grup toplantısında sayın Akşener ve kadın vekillerinin hepsinde “İstanbul sözleşmesini uygula” yazılı mor maskeleri vardı. Aynı maskeden HDP’li Gülten Kışanak’ta da vardı. Millet ittifakının diğer ortaklarından da zaman zaman bu meyanda açıklamalar gelmiyor değil. 

Haklarını yemeyelim, cılızda olsa Ak partililerden de ara sıra malum sözleşmeyi savunan açıklamalar geliyor. Cılız çünkü uygulama bekledikleri gibi gitmedi, evdeki hesap çarşıya uymadı. Uymadığı gibi şiddet ve tecavüz tüm topluma yayılmaya başladı. Ne gariptir ki ne iktidar kanadında ne de muhalefette çözüm için hiçbir girişim yok. İnsanın aklına ister istemez geliyor, bir birlerine siyasi malzeme olarak kullanıyorlar mı mağdurların acılarını? Öyle ya geçtiğimiz aylarda da Sakarya’da şeyhliği kendinden menkul sapık da çocuğu taciz etmişti.

Yeter artık bu sözleşmenin kimseyi koruduğu falan yok. Canı yanan yandığıyla kalıyor, yapanın da yanına kar kalıyor. Bir an evvel bu sevdadan vaz geçilip gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı. İktidar da muhalefette üzerine düşeni yapıp bu insanların acılarını dindirmeli. Yoksa ülkede siyaset biter, siyaset dışı arayışlar başlar. Ki bu daha büyük tehlike demektir. Siyasi istikbalini düşünenlerin geleceği bu tür tehlikeleri önleyebilecek iradeyi ortaya koymalarından geçiyor.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile… 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum