1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. İnternet Hız Testi
İnternet Hız Testi

İnternet Hız Testi

İnternet hızı, İnternet'teki veri ve içeriğin bilgisayar, tablet veya akıllı telefon gibi hedef bir ortama gönderilme hızını ifade eder.

A+A-

 

Hız değeri, 1 saniyede iletilebilen megabit (Mbps) cinsinden ölçülür. Bir megabit, 1.024 kilobit'e eşittir. Dönüştürme işlemi, 1.0 Mbps'nin saniyede 1.0 kilobitten (Kbps) 1.000 kat daha hızlı olduğu anlamına gelir. İnternet hız testi amacı nedir?

Bir kullanıcı bir internet planı satın alırken, internet şirketi kullanıcıya belirli bir hıza kadar internet hizmeti vermeyi taahhüt eder. Burada tüketicinin vaat edilen hızın net bir rakamla gösterilip gösterilmediğine veya “maksimum” gibi bir ifadenin geçilip geçilmediğine dikkat etmesi gerekmektedir. Tüketiciye verilen bu değer, verilebilecek maksimum hızın ne olduğunu gösterir. Hız testinden hangi hızların sunulacağını öğrendikten sonra tüketici, teklif edilen sözleşmeyi kabul edip imzalayacaktır.

Download (İndirme) Hızı

Mbps (megabit / saniye) olarak ölçülen indirmeler (indirme hızları), internetinizin yavaş mı yoksa yavaş mı olduğunu kontrol etmek için en önemli değerdir. Her durumda, şirketin tüketicilere satış yaparken sunduğu rakam buna göre belirlenir. İnternet bağlantınızın hızı, internetten veri alıp internete yükleyerek belirlenir. Yükleme ve indirme hızları, web'de gezinme ve çevrimiçi video izleme gibi etkinlikler tarafından belirlenir. Bu sayı ne kadar yüksek olursa, hız testi o kadar hızlı olur.

Upload (Yükleme) Hızı

İnternetin hızını belirlemenin bir başka yolu da indirme işleminin tersi olan yükleme işlemidir. İnternetten bir şey yüklüyorsanız ve dosya veya program indirmek istemiyorsanız, yükleme hızınızı kontrol etmeniz gerekir. Çoğu şirket genellikle indirme hızlarından daha yavaş yükleme hızları sunar. Yüksek değerler, ISP'nizin hızlı ve iyi olduğunu gösterir.

Jitter (Gecikme) Değeri

Paket gecikme varyasyonu (kısaca PDV) olarak da bilinen düşük titreşim değeri (gecikme), iyi bir ISP'yi gösterir. Milisaniye ile ölçülebilen bu sayı yüksekse bağlantının iyi olduğu ve video izleme, görüntülü görüşme yapma gibi aktiviteler sırasında internetin kesilip düşebileceği anlamına gelir.

Ping

İnternete bağlandığınızda ping değerinizin yüksek olduğunu düşünüyorsanız, internet hızınızın oldukça yavaş olduğunu gösterir. Video oyunları oynarken internetin hızını ölçebilirsiniz. İndirme veya yükleme değeri o kadar önemli değilse, ping'i kontrol edebilir ve internet hız testi hakkında yorum yapabilirsiniz. İnternet bağlantınızın hassasiyetini gösteren bu değer 100 ve üzeri ise bazı uygulamalarınızdan yeterli verim alamayabilirsiniz.

İnternet hız testi için https://www.hiztesti.me adresini ziyaret edebilirsiniz.

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.