1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Ilımlı İslam
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Ilımlı İslam

A+A-

ABD’de 1990’lı yılların başlarında ortaya atılan bir projedir 'ılımlı İslam'. Başında da Amina Vedud isimli bir bayan vardı. Diğer İslam ülkelerinde de benzer çıkışlar oldu ve biz o zaman da eleştirip, Allah’tan hiç kimsenin Allah adına dine bir şey katıp eksiltemeyeceğini söyledik. Zaten tarihi süreçte mezhepler aracılığıyla bir çok mesele kafaları karıştırırken bir de dışarıdan servis edilen böyle oluşumlar icat ediliyor. ABD bunu hep yapıyor zaten de maalesef İslam coğrafyasında da kendilerine taban buluyor bu oluşumlar. Ilımlı İslam, Fundamentalist, radikal İslam bunların eserleri olup önce fikir olarak yayıp örgüt olarak piyasaya sürüyorlar. Aynen taliban, deaş, Hizbullah gibi isimlerin kullanılması taban bulmasında da etken oluyor.

Kadına hayati bir çok şeyi yasaklayan, erkek hegemonyasının ürünü radikal uygulamalar da İslami değildi Suudi prensin geçen hafta açıkladığı Ilımlı İslam da Kur ’ani referansı olan bir uygulama değil. Sanki din babalarının malıymış gibi kafalarına veya siyasetlerine uygun hale getirme gayretleri dünyevi çıkarları için alınmış kararlardır. Kaldı ki bu konuda Kur’an’ın bir çok ayetleri var, hiç kimse Allah’ın ayetlerini eksiltemez-katamaz. Aldıkları kararların siyasi olduğunu savunabilirler, her türlü siyasi kararları da alırlar, kendilerini ve ülkelerini bağlar. Ama din adına konuşurlarsa bu sayıları bir buçuk milyar olduğun tahmin edilen tüm İslam alemini bağlar ki buna karar vermeye hakları yok.

Hatırlarsanız ılımlı İslam açıklamasından önce ABD’de deaş saldırısı olmuş biz bu saldırının akabinde sosyal medya paylaşımında, acaba nereye demokrasi götürecekler diye sormuştuk. Ardından Suudi Arabistan’dan böyle bir açıklama geldi. Dün ve bugün itibariyle de birileri düğmeye basıp Arabistan’ı karıştırdı. Çoğu eski bakan ve prensler göz altına alındı, en zengin prenslerinin de içinde bulunduğu helikopter düştü. Bunların hiç biri tesadüf değil sanırım. Aynı anda Lübnan başbakanı da istifa edip coğrafya ’da herkes bir birini suçlamaya başladı. Şimdilik Türkiye için ses çıkaran yok gibi görünüyor. Ama ülkemizi bu çirkin denklemin dışında görmek sanırım saflık olur. Öyle ümit ediyorum ki devlet erkanımız bu gelişmeler karşısında gerekli önlemleri alıyordu. Gelişen olaylar böyle sonuçlarını da yaşayarak hep birlikte göreceğiz.

Haydi sağlıcakla kalın, takipte kalın. Selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.