1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. GTÜ Avrupa ile yarışıyor
GTÜ Avrupa ile yarışıyor

GTÜ Avrupa ile yarışıyor

GTÜ’ de Avrupa ülkeleri ile eş zamanlı olarak nano teknolojinin kanser üzerine faydaları konuşuldu.

A+A-

 Dünyada üçüncüsü düzenlenen ve Türkiye’de ilk defa GTÜ’de yapılan etkinlikle Türkiye ilk defa bir konuda Avrupa’nın gerisinde kalmadı. Etkinlikte GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün GTÜ’nün ülkede nano teknoloji araştırmalarında başı çeken bilim merkezlerinden olduğunu söyledi. 

“Nano World Cancer Day Programı (Nano Kanser günü etkinliği)”Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) İşletme Konferans Salonunda yapılan etkinlikle gerçekleştirildi. European Technology Platform for Nanomedicine(ETPN) tarafından her sene 4 Şubat Dünya Kanser Günü'nden önce düzenlenen Nano Kanser günü etkinliği bu sene Türkiye’de  ilk defa GTÜ’de yapıldı.  Nano teknolojinin kanser tedavisi de farkındalık oluşturması adına yapılan programda selamlama konuşması yapan GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün günümüz teknolojisinde her alanda kullanılan nano teknolojilerin sağlıkta da kullanılmasının sonucu olarak dünyada önemli bir gündem oluşturduğunu söyledi. Görgün , pek çok kanser türünde teşhisten tedaviye kadar, medical donanımlara kadar kullanılan nano teknoloji ve moleküler biyoloji alanında GTÜ’ nün önemli çalışmalar içinde olduğunu belirterek, bu konudaki bilimsel çalışmaların öncülerinden olacak çalışmaların kısa sürede ürünlerini vermesini umduklarını söyledi.  

gtu-kimya-bolumu-ogretim-uyesi-prof.-dr.-vefa-ahsen.jpg
NANOTIP UCUZ VE HIZLI
ETPN'nin Türkiye'deki "mirror group"u olan GTÜ’nün ETPN Temsilcisi olan GTÜ Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vefa Ahsen ise yaptığı konuşmada nano teknolojilerin kanser tedavisinde kullanılması ile ülkelere  ciddi manada ekonomi sağladığını belirtti. Ahsen, “Bu teknoloji ile daha etkin ve ucuz bir tedavi yapılıyor, kanser teşhisinde görüntüleme tekniklerinde hızlı ve güvenilir veriler sunuyor, cerrahi, radyoterapi ve kemoterapinin olumsuz etkilerini daha da azaltıyor.” açıklamasında bulundu. Ahsen’in ardından konuşan Uluslararası Kanser Kontrol Birliği Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk dünya kanser verilerini paylaşarak 10 yıl içinde 2 İstanbul nüfusu kadar insanın kanserden ölebileceğinin öngörüldüğünü söyledi. Bu konuda yapılacak çalışmaların kanserden ölümleri azaltacağının özellikle altını çizen Kutluk, “Tünelin ucunda ışık var, bu konuda teknolojiye yapılacak olan yatırım insana yapılacaktır” ifadelerini kullandı.
TÜBİTAK DESTEK VERİYOR
Programda ayrıca Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Çulha ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Özçelik'in nanotıp konusunda görüşleri alındı. Programda TÜBİTAK’ın Türkiye’de nanotıp ile ilgili araştırmalara verdiği desteklerden ise  Mahmut Özer bahsetti. Ardından dinleyiciler ve basın mensuplarının soruları cevaplandı. Etkinlikte nano "şey"lerin kansere nasıl faydalı olabileceği üzerine yapılan etkinliğe  GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Uluslararası Kanser Kontrol Birliği Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, ETPN Temsilcisi olan GTÜ Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vefa Ahsen, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Çulha, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Özçelik, TÜBİTAK Sağlık Araştırmalar biriminden  Mahmut Özer, öğretim görevlileri, araştırma görevlileri ve basın mensupları katıldı.

Lale KALAYCIOĞLU

img_5019.jpgimg_5020.jpgimg_5022.jpgimg_5026.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.