1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Gözyaşı bayramları
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Gözyaşı bayramları

A+A-

Hüzünlü bir bayrama daha eriştik. Ne anlatayım ki; sevincin, mutluluğun, paylaşmanın, kaynaşmanın, eğlenip oynaşmanın adı olan bayrama bayram gibi giremiyoruz ki adına bayram diyelim. Ramazan’ı Ramazan gibi idrak edemedik ki Bayram’ı Bayram gibi kutlayalım. Kime kızsam, kimleri eleştirsem bilemiyorum ki, herkes bir biriyle kavgalı, herkes bir birini acımasızca eleştiriyor. Şöyle sakin bir kafayla oturup düşünelim, olayları analiz edelim, kitaba, imana, insana, insafa uyanları ayırt edelim, gerisini irşad edelim, ikaz edelim, güzel bir dille uyaralım diyen yok. Bu kin ve nefret dilinin ardında nasıl olsa suçlanacak bir günah keçisi var, terör.
Bu insanlığa Kur’an’dan başka her şey anlatılıyor, Kur’an dilinden başka her dilde konuşuluyor bir tek Kur’an dilinde anlatılıp konuşulmuyor. İşin garip tarafı bunların çoğunun Kur’an adına yapılıyor gibi sunulması. Akıtılan kanları İslam adına akıtıyormuş gibi algılatılması, algılanması. Bunların sevgi, barış, kardeşlik dinine karşı yapılmış en büyük terör eylemi olduğunun kimse farkın da değil. Kur’an adına yapıldığı iddia edilen eylemlere Kur’an ne diyor, Allah (CC) ne diyor diye bakmayıp Kur’an’ı sıradanlaştırarak asıl terör ona yapılıyor. Kur’an susturuldukça başkaları konuşuyor. Onlar da Hak konuşmuyor, hakikatleri konuşmuyor, hak etmeden konuşuyorlar. Sadece Kur’an’ın verdiği haklardan yararlanmak istiyor ama Kur’an’a kimse hakkını teslim etmiyor. Nasıl olsa herkesin kolay yoldan ulaşacağı bir yeri var, cennet.
Hakkıyla bir Ramazan ihya edemedik. Biz oruçla Rabbimizin emrine uyup şeytanlarımızı bağladık ama şeytanın kontrolündekiler boş durmadılar. Göstere göstere patladılar midelerini, tüttürdüler oruç tutanlara karşı dumanlarını. Ne var ki iftarlarda, büyük organizasyonlarda da vardı bunlar. Ramazanı yiyip içerek bayram ettiler, şatafatlı iftar sofralarında arzı endam ettiler. Şimdi esas bayramı beklemedeler. Bunlar maneviyatın içini boşaltarak patlattılar, Allah adını ağzına alıp bomba atanlarda dışarıdan patlattılar. Patlamış mısır tarlasına döndü maneviyatımız da güzel ülkemiz de. Olan garibana oldu. Bu Ramazanı da evinde kuru ekmekle Rabbine hamt etmekle geçirdi. Hiç kimse sakin kafayla oturup düşünmüyor bu gidiş nereye, koşuyor yetişmek için bir yerlere, dokuz günlük tatil de devletten hediye. Nasıl olsa herkesin tatil yapmak için bir bahanesi olacak ve bu bahane var de, bayram.
Gözyaşı bayramlarınız kutlu olsun efendim. Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile….    

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.