1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Ev kredisi caiz midir?
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Ev kredisi caiz midir?

A+A-

Hiç şüphesiz ki bu konuda hüküm Allah’ındır (CC). Allah’ın haram dediğine helal, helal dediğine de haram demek hiç kimsenin haddine de değil hakkı da değil. Ne benim ne bir başkasının ne de bu konu da uzman kabul edilen ilim adamlarının görüşü de geçerli değildir. Ancak bazı ilim adamları zaruret halinde bir defaya mahsus ihtiyacı giderilmek üzere caiz diyenler var. Onların gerekçesi de yeme-içme gibi barınma da zaruri ihtiyaçlardan olduğu için bu ihtiyacı gidermek için bir defalığına kredi kullanmak caizidir derler. Dikkat edilirse sadece caizdir deniliyor, haram değildir denmiyor. Vahşi kapitalizmin çarkları arasında ezilen Müslümanın sıkıntılarını hafifletmek için verilmiş bir ruhsat.
Hemen peşinden şunu da söylemek gerekir ki İslam  bütündür, içindeki bir parçayla bütünün değerlendirilmesi son derece yanlıştır. Bütün içerisinde kimler neleri eksik uyguluyorlar ki garibanlar faiz müptelasına mahkum ediliyor. Boğazlarınızdan rızık olarak geçenlerden Allah yolun infak edin emrine rağmen lüks ve şatafatlı bir hayat yaşayan Müslümanların bu zorunlulukta payı yok mu? Bu kardeşiniz Gebze’ye geldiğinden beri 20 yılı aşkın kiracılık yaptı. 2003 ile 2009 arası oturduğum evin sahibi hükümete rağmen herkesten fazla kira artışı istedi benden. Çocukların okulu var, taşınmak zor biliyor ya adeta mahkum zannediyor bizi. 2007 bir arkadaşa ev bulduğumda kirası 500 tl idi. Ben 2003 de 200 tl ye başlayan kiram 500 dü. Arkadaş bir sene oturdu ev sahibi 550 demiş, arkadaş da herkes düşürüyor siz çıkarıyorsunuz, ben başka ev bakacağım deyince tamam demiş 450 yap oturmaya devam et. Ben hiç sormadan 550 yaptım. Ev sahibi benimle kavgaya gelmiş. Tamam dedim ben de ev bulur bulmaz boşaltacağım. Tamam diyor utanmaz adam, bu sene böyle otur bir dahakine 650 yaparsın. Bunu söyleyen de sözüme dindar. Dedim haksızlık bu, ne yapayım bende öğrencilere burs veriyorum demez mi. Ya kardeşim onu benim canımı çıkararak değil boğazından rızık olarak geçenden yapacaksın. Gidip bankayla konuştum, 10 yıl vadeli 825tl aylık geri ödemli kredi veririz dedi. Şimdi bankanın ki faiz de ev sahiplerinin haksız kazançları ne oluyor? Geçin bunları efendim. 
Şimdi de bu yanlış anlayışın nereden beslendiğine bir bakalım. Geçen hafta Cuma namazını Güzeller mahallesinde bir camii de ifa ettik bir arkadaşımla. Hoca efendim vaizinde tam da buna benzer bir konuyu anlatıyor. Ebu Hureyre den naklettiği bilgi şu; Ebu Hureyre çarşının ortasında yüksek bir yere çıkarak esnafa sesleniyor. Siz Peygamber efendimizin mirasından mahrum kalıyorsunuz. Tabi esnaf şaşkın! Ne mirası, Allah Resulü nerede miras dağıtıyor diye soruyorlar. Ebu Hureyre de mescitte diyor. Hepsi mescide koşuyor ve kısa zamanda geri dönüyorlar. Ebu Hureye de soruyor, almadınız mı mirastan payınızı. Ne mirası, miras falan dağıtılmıyor orada diyorlar. Siz ne gördünüz orda diye soruyor Ebu Hureyre, ibadet eden insanlar, Kur’an okuyanlar, ders yapanlar var diyorlar. Ebu Hureyre de Alalh Re sülünün mirası oydu, siz o miraslardan mahrum kaldınız diyor. Niye böyle bir şey yapıyor Ebu Hureyre ve hoca niye bu örneği veriyor? İlme ve okumaya teşvik için. İyi güzel de herkesi camiye dolduracaksınız da diğer işleri kim yapacak? Allah gündüzü çalışıp kazansınlar, geceyi dinlenip ibadet etsinler diye yarattığını söylüyor. Niye dünyanın dengesini bozuyorsunuz ya arkadaş. Siz ilimde onlara yardımcı olun onlarda işlerinde sizlere yardımcı olsun. Paylaşmak en güzeli. Güzellikler paylaşıldıkça çoğalır, çoğaldıkça da paylaşırsınız. 

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.