1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Çift Yönlü Kuşatma
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Çift Yönlü Kuşatma

A+A-

 

Allah’ın tavsiye ettiği nizamın haricinde hiçbir beşeri sistem insanları tam özgürleştirmez, özgürleştiremez. Demokrasi de buna dâhil. Eskiden efendiler ve köleleri vardı, bugün efendiler halen var. Demokrasi kölelerin birbirlerini köleleştirmesini sağlayan bir sistem olarak ortaya çıktı. Böylelikle ürettikleri özgür köleler arasından çıkan ucuz kahramanlar kendilerinden zayıf gördükleri köledaşlarını köleleştirirken seçkin ve seçilmiş efendiler ülkeleri rahat rahat yönetme fırsatını yakalamış oluyor.

Eski efendiler ülkelerini yönetirken daha çok halkın inançlarını, manevi değerlerini okşayarak yapıyorlardı. Günümüzde modern bilimlerin patentini de eline geçiren seçkinler toplumları çift yönlü kuşatıp dünyayı modern köle pazarına çevirdiler. Şuan yazılımını kullandığımız Bill Gates bile covid-19 konusunda uzmanı olmamasına rağmen karar verici konumunda etkili biriyse artık gerisini siz düşünün. 

Hoş uzmanları da bunlardan farklı değil ya. Yüzyıllardır dini referanslardaki yanlışlarla mücadele ederken bir de bilim dünyasının yanlışlarıyla uğraşacak bizden sonraki nesiller. Münafıklık dini bir kavram değil insana ait bir vasıftır. Bilim dünyasında da münafık yok değil. Ancak ne var ki ürettikleri teknolojinin cazibesi toplumların gözünü kör ediyor, ayıplarını perdeliyor. Kavga şimdilik kendi aralarında cereyan ediyor. Arada bir siyasi tartışmaların içerisinde siboptan kaçırsalarda da halk bunu anlayana kadar unutulup gidiliyor. 

İnsanlar neye inanacağın kime güveneceğini şaşırmış durumda. Televizyon kanallarının bile farklı hocaları, bilim adamları var. Birinin ak dediğine öbürü kara diyor. Virüse karşı etkili dua, muska yazanını mı ararsın, aşıların varyantlarını bırakın yeni çıkacak varyantın aşısını hazır kıta bekleten bilim adamlarını mı ararsın hepsi var. Tabi karşıt görüşten bunlar aşı değil solüsyon diyen bilim adamları da var. Bu aralar etrafımda virüse maruz kalan birçok tanıdık var hemen hepsi de aşılı. Malumunuz virüs ilk çıktığında astronot gibi giyinen sağlıkçılar kapı kapı dolaşıp ilaç dağıtıyordu. Şimdi kendileri gelmedikleri gibi sizde gelmeyin parol kullanıp evde yatın bir hafta diyorlar. Bu konuda söylenecek çok şey var da çok konuştuk başka konuya geçelim.

Bildiğiniz üzere salgını bahane eden özel sektör gizli gizli yaptığı azıcık zamları 2021’in son altı ayında zirveye taşıyarak ipin ucunu kaçırdı. Bunlara tedbir almakta yavaş davranan devlet ricalimiz dün de yeni bir tedbir alarak KDV’sini yedi puan indirdi, sektörden de indirim bekliyoruz diye de ekledi. Gördünüz mü pazarlığı, hani millet kendi kendini yönetiyordu? Milletin sesi iktidar seçkinlere ricada bulunuyor fiyatları indirin diye. İçeriden birileri de özel sektöre bilgi üflüyor galiba. Geçen hafta birçok temel gıda ürünlerinde fiyatlar değişti, % 8-10 gibi yükseltildi. Önümüzdeki hafta olmasa da bir sonraki hafta bu 8-10 puanı indirecekler, bizde sevineceğiz. 

Bizim alt sokak ta börekçimiz var, ara sıra oradan börek alıyoruz. Her gittiğimde X tv haberleriyle karşılaşıyorum. Dayanamayıp sordum hep aynı kanalı mı izliyorsunuz diye? Bunların haberlerine güveniyorum, sabah haberlerini bunlardan izliyorum diyor. Güzel motivasyon taktiği dedim, nasıl yani dedi? Akşama kadar ülkenin battığını görürsünüz çalışırken daha çok gayret edersiniz. Akşam da Y haberi ve diğerlerini izler ülkenin kurtulduğunu görüp gönül rahatlığıyla uyursun dedim, hatun güldü. Maalesef oraları da istila etmiş uyutma ve uyandırma servis elemanları. Bir tarafın hocaları, bilim adamları indirimleri ballandıra ballandıra anlatırken karşı tarafınkiler yerden yer vurup indirimlerin yetersiz olduğunu anlatıyorlar tv kanallarında.

Bu saatten sonra kimse bunlardan mucize falan beklemiyordur sanırım. Gerçi birileri kurtarıcı olarak Mehdi bekliyor ama siz siz olun Kur’an mucizesinden sapmayın, kainat ayetlerini araştıran akademisyenlerin çalışmalarına kulak verin(ilahiyat akademisi de buna dahil), gerisi angarya. 

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile..


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.