1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Çatışan Doğrular
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Çatışan Doğrular

A+A-

Doğrulamaya çalıştığımız doğruların üçüncü ve son bölümü çatışan doğrular.

Buna öyle çok örnek var ki, saymakla bitmez. Büyüdüğün ailede, kurduğun ailede, çalışma hayatında, yaşadığın her ortamda bolca var bu çatışma alanı.

Benim çatıştığım doğrularda daha dün bir tanesi gitti öbür tarafa. Çalışma hayatımdan bir örnek. Adam bana, yüzde yüz haklı da olsan haksız çıkarsın, uğraşma diyor. Nasıl buldunuz bu adamın doğrularını? Doğrularıma itiraz etmiyor ki, doğru olmayacaksın diyor. Ve bu ortamda bulunan herkes yanlış olandan tarafı susuyor. Bu da onların, sözde susanların doğruları. Fıtrat ve vicdanı susturuyorlar aslında.

Peki neden doğru olduğu bilinen bir konuda yanlışı doğru kabul ederler? Veya şöyle soralım, kaç yanlış bir doğru eder?

İyi bir işim, iyi bir maaşım olsun başka bir şey istemem diyenler ne kadar samimiler, söyledikleri ne kadar doğru? İyi bir işleri olur ama iyi bir maaş almaya başlayınca istekleri bitmez. Bu isteklerin insani ve zaruri olanını bir tarafa bırakıyorum, ihtiyaç olmayan öyle lüzumsuz harcamalar başlar ki maaş yetmeyince sağa sola çamur atılmaya başlanır. Bunları da hep doğruları için yapar ama işini doğru yapmaz bir türlü. Doğru kurulup kurgulanamayan hayatlar hep bir biriyle çatışma halindedir.

Ya piyasadaki doğruları nereye koyacağız. Geçenlerde yazdım birini. Adam eve parke yapacak. Yapacağı işi ballandıra ballandıra anlatıyor, on sene işimin arkasındayım diyor, garanti veriyor. On gün sonra adamı bulamıyorsun, bulsan da kendi ürettiği yeni doğruları sıralamaya başlıyor. Doğrularında ölçü yok, ahlak yok, vicdan yok, insani hiçbir değer yok sadece iddia ettiği doğruları var. Gel de çatışma! Çatışsan ne olacak ki, bu tür adamlar senden benden önce cenneti bile parselliyorlar uydurdukları doğrularıyla. Yersen!

Aile içerisinde de herkes bir biriyle çatışma halinde. Hiç kimse kafasını iki elini arasına alıp ben ne yapıyorum diye sormuyor. İddia ettikleri doğruları bildikleri kadar durması gerektiği yeri bilmiyorlar, duruşları yok, ilkeleri yok. Varsa yoksa benim doğrularım çatışması var. Hiç kimse bir birinin doğrusuna saygısı yok.

Peki neden? 

Şunu deyin de olsun bitsin bu çatışma. Benim doğru diye bir kaygım yok, menfaatlerim var, çıkarım var, daha iyi yaşamak için her yanlış benim için mubahtır, doğrudur deyin. Haddi zatında doğru olan fikirlerde insanlar değer üretmesi lazım, çatışma değil.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile….

  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.